KVN в старшата група по правила за движение "ABC на правилата за движение. Извънкласна дейност по правилата на пътя "пътна азбука" Веднага ще забележите този знак

Наталина Любов Владимировна, възпитател, MDOU №37 "Родничок", Бугулма, РТ

Цел:

разширяване на знанията за пътя и правилата за поведение по него;

осигуряване на видове транспорт и пътни знаци,

формиране на основни правила при работа с компютър,

култивирайте съзнателно отношение към прилагането на правилата за поведение на улицата.

Материал: индивидуални компютри със задачи, игри с правила за движение, пътни знаци.

Речник: шофьорска книжка, въдица.

Ход на урока

Инспекторът на КАТ идва и кани децата да играят играта „Въпроси и отговори“

Децата се съгласяват и се настройват на играта.

  1. Какви са частите на улицата? (път, тротоар)
  2. Къде могат да ходят децата? (в двора)
  3. Как трябва да се държите в автобуса? (не крещи, мълчи)
  4. Къде хората чакат транспорт? (на автобусната спирка)
  5. Къде можете да преминете пътя? (светофар, пешеходен преход)
  6. Какви са светофарите? (червено жълто зелено)
  7. До какъв сигнал можете да преминете пътя? (на зелено)И какви коли карат?
  8. С кого можеш да преминеш пътя? (с възрастни)
  9. Как се казва човек, управляващ машина? (шофьор)
    Лексика: шофьорска книжка.
  10. От какво се състои колата? (тяло, кабина, колела)
  11. Къде отиват колите, къде отиват пешеходците? (на пътя, на тротоара)
  12. Какви са пътните знаци? (забранителни, предупредителни, служебни знаци, информационни указания, предписателни знаци)

Игра "Пътни знаци"

  1. Как да заобиколя автобуса? (изчакайте, когато той си тръгне)
  1. Какви са видовете транспорт? (пътнически, въздушен, морски, сухопътен, товарен, конски, специален и др.)

Игра "Вълшебна пръчка"

И това, което инспекторът нарича магическа пръчка. (пръчка)

С което той може да спре нарушителя на правилата пътно движение.

Децата повтарят новата дума WAND. След това подминават пръчката и назовават всеки транспорт.

Сега сядаме на масите. Поздравяваме компютъра и изпълняваме задачата.

1. Назовете знака. (всеки е различен)

2. Идентифицирайте знака

3. Зачеркнете допълнителния знак.

4. Разпределете транспорта. (въздух, земя, вода)

5. Помогнете на децата да стигнат до училище.

Упражнение за очите.

Игра "Автомобили"

Червено - стоим, жълто - вървим, зелено - да вървим.

А сега неприятностите от цевта. Познайте загадки.

Анализирайте и гледайте филм за правилата за движение.

Опасал каменен колан

Стотици градове и села. (магистрала)

Ставаме много рано

В крайна сметка, нашата загриженост

Вземете всички да работят. (шофьор)

Мога ли да те взема

Не ми трябва овес

Нахрани ме с бензин

Дайте гума на копитата си

И след това вдигане на праха

Ще се кандидатира (кола)

Самият той не вижда, но посочва на другите.

(Пътен знак)

Бърза като огнена стрела

В далечината се втурва кола

И всеки огън ще се запълни

Смел отряд (Пожарна машина)

Премигам с очи

Безмилостно ден и нощ.

Помагам на коли

И искам да ви помогна. (Светофар)

Какво чудо - синя къща

Прозорците са светли наоколо

Носи гумени обувки

И се храни с бензин. (Автобус)

Обобщаване. Хвалете децата за техните усилия.

Тип софтуер: Уроци
Разработчик / Издател: Nintegra OOO
Версия: 1.3
iPhone + iPad: Безплатно [Изтегляне от App Store]

Всеки път, когато посещавам приятелите си, които са родители, гледам малкото дете да си играе с iPhone или iPad с истински интерес. Няма възрастови ограничения, няма инструкции и ръководства, детето просто взима джаджата в кой момент и започва да я изучава. Ако и вие постоянно забелязвате това, е време да насочите правилно интереса му и да му покажете полезно приложение - интерактивен буквар "ABC HD".

Програмата не е само образователно приложение, което ще ви помогне да научите букви, но също така предлага на вашето дете кратък и лесен курс на правилата за движение... Главното меню на приложението се състои от букви-картички, до които има една снимка. Именно този образ ще бъде свързан с буквата, която бебето ще изучава.

Вътре в тази карта има голямо изображение (например автобус с буквата "А") и кратка рима... Ако докоснете бутона оранжево „Играй“, приятен женски глас (разбира се професионален) ще произнесе първо буквата, след това думата и след това ще прочете римата. И така с всяка буква.

Разбира се, щях да го направя малко по-различно. Детето ще докосне рисунката и римата, за да я чуе на живо, а не по определен бутон няколко пъти. Надявам се разработчиците да обмислят тази опция за управление на програмата.

Последната и изключително полезна функция на тази интерактивна азбука е меню "Работа" във всяка карта с писмо. Тук малкото трябва да подреди буквите в правилния ред, така че да се получи новоучената дума.

Трудно е да се коментира графичен дизайн в такова приложение, тъй като това ще бъде оценката на родителя, а не на този, който ще го използва. Всичко е прилично, но бих искал да виждам по-малко "бъркотия" на екрана, тоест така, че отделните обекти на картата да са избрани в същия стил и да не се сливат с общия фон. Още един момент - малък рекламен банер в долната част на екрана, може да се изключи с 33 рубли. Направете го веднага, или вашето мъниче може да проучи това, което сте търсили с Google вчера. И понякога е по-добре да не го правите.


iPhone + iPad: Безплатно [Изтегляне от App Store]

"ABC HD" Харесах и най-вероятно ще хареса детето ви. Една проста, цветна и забавна интерактивна азбука може да се превърне в първия малък учебник, който ще ви помогне да се запознаете с буквите и основите на правилата за движение.

Татяна Пугачева




KVN «» .

Старша група.

цел:

Повишаване на участниците, спазващи закона пътно движение.

Консолидация и усъвършенстване на знанията правила за движение, умения и способности на младите участници пътно движение.

Укрепване на уменията за безопасно поведение на пътища.

Насърчаване на безопасно поведение в пътища.

Задачи:

Да обобщим знанията на децата за транспорта, за Правила за движение, правила за поведение на улицата;

Да доведе до съзнание на децата до какво може да доведе нарушението Наредби за движение по пътищата;

Развийте ловкост, внимание, концентрация, изобретателност, логическо мислене,

Издигнете грамотен пешеходец;

Събуждат интереса на децата към съвместни игрови дейности и любезно отношение един към друг;

Да формира способността за работа в екип.

Водещ: Здравейте приятели!

Днес е голям и интересен ден в залата!

Започваме нашата забавна, любима KVN!

Слънчевият лъч ни разсмива и закача

Сутрин се забавляваме!

Пролетта ни дава огромен празник

И основният гост в него е играта!

Каним първия отбор на играта "Светофар".

Децата влизат в залата (по музиката на Клуба на веселите и находчивите).

Втора команда « Пътни знаци» .

Децата влизат в залата под музиката на KVN.

И днес ще се състезаваме в знанието за правила за движение.

Днес ще организираме забавен KVN и вие ще покажете откъде знаете тези закони. Нашето състезание ще бъде оценявано от почетно жури (Виталий Василиевич Рощин, Наталия Викторовна и Оксана Анатолиевна)Думата на журито.

В KVN участват 2 отбора.

Водещ: Думата се дава на 1 отбор.

"Светофар"

Нашето мото: Правилата за движение, които всички трябва да знаем

Всеки има нужда от правила за движение.

Водещ: Думата се дава на 2-ри отбор.

Капитан на отбора ... нашия екип « Пътни знаци» :

Нашето мото: Ако искате да бъдете здравинаправете без лекари

Направете го без възражения закони за движението.

Водещ: Така че отборите се поздравиха.

Думата на журито.

Следващото състезание е „Подгряване“.

На екипите се задават въпроси. В края на загрявката за правилни отговори, отборът получава 1 точка.

"Светофар".

1. Къде мога да премина през пътното платно (На кръстовище със светофар или на пешеходен преход).

2. В какъв ред са цветовете на светофара? (отгоре надолу).

3. Какво означава жълтият светофар? (Внимание).

4. Как се маркира пешеходната пътека? (зебра).

5. На кой сигнал за движение можете да превключите пътят? (зелено).

« Пътни знаци» .

1. Какво означава червен светофар? (Спри се).

2. Какво е пресичане (пресичане на улицата).

3. Къде могат да се возят велосипедисти? (съгласно специално обозначен писта) .

4. Кога трябва да започнете да пресичате улицата, ако на кръстовището има светофар?

5. Възможно ли е да преминете към червения сигнал, ако наблизо няма автомобили (не е позволено).

Думата на журито.

Следващо състезание „Намери знака“.

Правилото: Водачът чете стих. Екипите търсят подходящия знак, показват го и го назовават.

"Светофар".

Знак „Забранено влизане.“ Знакът на шофьорите е плашещ, влизането на автомобили е забранено! Не се опитвайте необмислено да карате покрай тухлата!

Знак за пешеходно преминаване. Тук е наземно пресичане, хората ходят по цял ден. Ти, шофьор, не бъди тъжен, остави пешеходеца да мине!

Знак " Трафик пешеходците са забранени. " В дъжда и при ясно време пешеходците не ходят тук, знак им казва едно: "Не ви е позволено да ходите!"

Знак „Автобусна спирка" „В този момент пешеходец търпеливо чака транспорт. Омръзна му да ходи пеша, иска да стане пътник.

« Пътни знаци» .

Болничен знак Ако трябва да се лекувате, знакът ще ви каже къде е болницата. Сто сериозни лекари там ще ви кажат: "Бъда здрави! "

Знак "Внимание, деца". По средата мили деца, ние винаги носим отговорност за тях. За да не плаче родителят им, внимавайте, шофьор!

Знак " Мъже на работа"". Знак " пътни работи"поправки тук някой път... Ще е необходимо да се забави скоростта, защото има пътни хора.

Знак " Трафик велосипедите са забранени "Помнете знака, приятели, родители и деца. Където виси, не можете да карате колело!

Най-малък знак път - това е причина. Бъдете внимателни! Уважавайте всеки знак!

Думата на журито.

Предлагам ви да играете играта сега: "Змия".

Две пътеки с препятствия от раздалечени щифтове "Змия"... Децата по сигнал на водача започват играта. Стартира първият член на отбора скутер шофиранеобикаляйки изправените щифтове (напред-назад, печели отборът, който не удари нито един щифт.

Думата на журито.

СЪСТЕЗАНИЕ СЪС СПЕКТОРИ.

Деца справят се със задачите, а сега ще играем с нашите гости и ще разберем дали те знаят Закони за движението... Хайде да играем игра ... Ще ви задам въпроси и ако сте съгласни с мен, говорете: "Аз съм! Аз съм! Това са всички мои приятели! "

Кой от вас в каретата е тесен старше място;

Кой от вас върви напред само там, където е преходът;

Който лети напред толкова бързо, че не вижда светофара;

Кой знае, че червената светлина означава - „Без ход“;

Кой от вас отива към светлината, която говори „Без ход“;

Кой е хлъзгав пътят свършва при лошо време;

Ако свети жълтата светлина, кой върви и кой стои.

Конкурс "Викторина".

Всеки екип се редува бързо да задава въпроси.

Защо е опасно да избягате на пътното платно пътища?

Как се пресича улицата, където няма светофар?

Защо не можете да играете път?

Как се казва „пръчката” на пътен полицай?

Как трябва да избягвате стоящи превозни средства?

Какво трябва да се направи, преди да започнете да пресичате улицата?

Думата на журито.

Състезание на капитани в нашия KVN "Линейка".

Знаете, че всяко превозно средство трябва да има аптечка - специална кутия с лекарства. (Показване на аптечка).

Как мислите защо ви е необходим в колата?

Аптечката съдържа всичко необходимо за оказване на медицинска помощ на жертвата.

Ето заданието. Сега ще трябва да запомните какво трябва да има в аптечката и да съберете пътен комплект за първа помощ... В него трябва да поставите всички необходими лекарства.

Много добре. Родителите ти имат коли, но се чудя дали там има аптечка.

Попитайте родителите си, вижте и проверете дали всички необходими лекарства са в аптечката.

Думата на журито.

Следващото състезание в нашия KVN: „Изграждане на светофар“.

Всеки отбор е изрязал снимки на цветовете на светофара на масите. Те трябва да бъдат събрани по цвят, когато се появяват на светофарите. Трябва да имате светофар

И журито ще провери.

Кажете ми, възможно ли е пешеходците и автомобилите да се движат на червено? Разбира се, че не. Но има коли, които могат да се движат през червена светлина. Назовете ги (от своя страна).

(Бърза помощ, пожарна, полиция).

Браво, не забравяйте, трябва да се подчинявате без спор, като посочите светофара.

Думата на журито.

Нашият KVN е към своя край, сега докато журито обсъжда и обобщава резултатите,

децата ще пеят песен „Разрешено - забранено“ .

Кажете ми, сега бихте искали всички да си спомните как започнахме работата си по правилата за движение. Всички очи са насочени към екрана.

"Презентация- ABC на правилата за движение»

Журито обобщава резултатите от KVN.

Награждаване на екипи. Представяне на лични карти за млад пешеходец.

Раздели: Извънкласна работа

Цел: запознайте учениците с някои пътни знаци

Задачи:

  • актуализира знанията на учениците за правилата за движение;
  • да запознаят с историята, значението, видовете светофари;
  • да се запознае с пътната маркировка („зебра“);
  • да представим жестовете на контролера на движението (уводно)
  • да формира способността да различава пътните знаци, да ги разпределя в групи (без термини) по форма и цвят;
  • за формиране на представа за предучилищна възраст и ученици по-млада възраст за безопасно поведение на пътя;
  • развиват внимание, мислене, въображение, памет, реч;
  • разширяване на хоризонтите;
  • да насърчава чувството за отговорност у учениците за лична безопасност, ценностно отношение към тяхното здраве и живот;
  • приемни взаимоотношения в екип (група);
  • за формиране на стабилен познавателен интерес сред учениците към тази тема.

Оборудване: изображения на знаци, светофари, диск с м / ж "Смешарики", магнетофон за физически минути, раздаване (книжки за оцветяване, пръчки)
За деца: цветни моливи.

ПО ВРЕМЕ НА КЛАСОВЕТЕ

I. Организационен момент

Поздрав.

Проверка на готовността за урока.

II. Обявяване на темата, цели

ABC на града

Градът, в който живеем с вас
С право може да се сравни с грунд.
Азбуката на улици, алеи, пътища
Градът ни дава урок през цялото време.
Ето я азбуката - над главата ти:
По настилката са поставени табели.
Винаги помнете азбуката на града
За да не ви се случат неприятности. (Й. Пишумов)

- Темата на нашия урок звучи така: „Пътна азбука“ За да прочетете книгата , трябва да научите всички букви. По пътя има "букви" ...
- За какви "букви" говоря? (Пътни знаци)
Но в ABC не само букви, има срички, думи, изречения ... и дори цели истории. Освен това, какво трябва да знаете буквите, какво трябва да знаете и да можете, за да се научите да четете? (Как да го направя, правила)
А в пътната азбука какво трябва да знаете? (Закони за движението)
- Днес в урока ще говорим за пътната азбука, пътните знаци, правила и асистенти, които ни помагат.
Продължете да научавате как да се държите на пътя.

III. Закони за движението

- Какво мислите, ако пешеходците и водачите на превозни средства се движат безредно, какво ще се случи? (Катастрофа)
- И какво помага на участниците в движението по пътищата да не попаднат в произшествие? (Познаване на правилата за движение.)

Справка за историята

Едно време хората просто ходеха, но беше бавно и неудобно. Така те седяха първо на кон, а след това на конски впрягове, файтони. Тези, които шофираха, бързаха и минувачите им пречеха. Кочияшът извика на минувачите и ги разпръсна с камшици. А този, който не можеше да укрие, падна под копитата на коне. Така започнаха пътните инциденти. Това не се хареса на руските царе Йоан Алексеевич и Петър Алексеевич. Решили да издадат указ, който започнали да считат за първите правила на пътя.
А асистенти ни помагат да излизаме от трудни ситуации на пътя ...

IV. Работа по темата на урока

"Зебра"

Ивици в черно и бяло
Мъжът върви смело.
Знае: къде отива -
Пешеходна пътека!

правила

М / ж "Разхождаща се зебра"

Какви правила за пресичане на пешеходната „зебра“ знаете? (+ От дясната страна не можете да пресичате пътя по диагонал!)

Нека поговорим за още един „помощник“ ...

Светофар

История

- Какво мислите, че е? (Светофар)
- Всъщност това е първият руски светофар.

Речникова работа (Работа с речник)

Светофар е гръцка дума, на руски означава „носеща светлина“.

Справка за историята

Първият светофар в Русия беше под формата на кръг. Контролерът на движение насочи стрелката към желания цвят. Имаше и такива светофари ... (вътре има огън)
В СССР първият трисекционен светофар (от три секции) е монтиран на 15 януари 1930 г. в Ленинград, на кръстовището на бул. Невски и Литейни. И първият светофар в Москва се появи на 30 декември същата година на ъгъла на улиците Петровка и Кузнецки мост.
Първият светофар в града висеше над кръстовището и едновременно светеше в три цвята - червен, жълт, зелен. Едновременно! Не, изобщо не беше счупен светофар, както биха го сметнали сегашните жители на града, но напълно работещ. И освен това по него мина стрела. Не беше часовник, който да виси над кръстовището. Беше истински светофар, само че ... без очи. Всяко лице се състоеше от три цветни очила - червено, жълто, зелено - и четири стрелки течеха по всяка страна, точно както втора стрелка тече в часовник. Всичко е много просто: шофьорът вижда, че стрелката на червеното поле стои неподвижно; тя пълзеше до жълто - готвеше се за пътуването; се озовах на зелено - отиваме по-нататък. Това бяха светофарите - часовете.
Но скоро той беше заменен от сегашния триок без стрели. Тук не можете да сгрешите. Всички сигнали са ясно видими дори от разстояние.
И това е китайски светофар ...
Няма международен стандарт за светофари за маршрутни превозни средства и те могат да варират значително дори в съседните държави. Като пример, по-долу са сигналите на такива светофари в Белгия и Холандия:
Светофари за маршрутни превозни средства в Холандия (най-горния ред) и Белгия (долния ред)

Значение на сигнала (от ляво на дясно)

  • Разрешено е директно движение
  • Разрешено движение наляво
  • Движението надясно е разрешено
  • Шофирането във всички посоки е разрешено (подобно на зелен светофар)
  • Шофирането е забранено, освен когато е необходимо спиране при аварийно спиране (подобно на жълтия сигнал на светофара)

Няма трафик (подобно на червен светофар)
Поради специфичния си вид холандският светофар получи прякора negenoog, тоест "девет очи".

Изгледи

- Това са модерни светофари. Защо са толкова много и защо са толкова различни? (Отговори на децата)

  • Транспорт
  • Велосипед
  • Пешеходец

правила

М / ж "Танцуващи мъже"

- Какви правила помните?

Следващият асистент ...

Настройчик

Вижте какъв силен мъж:
В движение с една ръка
Използва се за спиране
Пет-тонен камион.

Погледни:
Страж
Станах на настилката ни.
Той бързо протегна ръка
Ловко размаха пръчката си.
Виждал ли си
Виждал ли си?
Всички автомобили ловко се изправиха
Те стояха заедно в три реда
И те не ходят никъде.

Хората не се притесняват
Разхождайки се през улицата.
И стои на паважа
Като магьосник - караул.
Всички коли до един
Подчинете му се. ( Й. Пишумов)

ПОСТОВОЙ

И уверен и спокоен, той е в униформа,
Като войн.
Имате голям
Заслужава си пътя
Да поръчам
Тук беше строг.
Е, ако пешеходец
Ами ако червената светлина премине?
Стражът ще го накаже,
И тогава
С усмивка той ще каже:
- Той не си прави проблеми,
Кой е ред
Спазва!

Задачи

- Защо имате нужда от такава професия като РЕГУЛАТОР? (регулиране на движението)

Жестове на контролера на движение

- Как регулаторът на движение регулира движението? (...) С жестове.
- Какви жестове на пътния контролер познавате? Покажи!
- Кой предмет помага на КАТ? (Пръчка)

Минута за физическа култура "Регулатори"

Повторение на жестовете на пътния контролер с палки (музикален съпровод)

Пътни знаци

Край пътя
Как стоят войниците.
Ние всички изпълняваме
Всичко, което ни казват.

Кросоувър "

Този знак е от този вид -
Той е нащрек за пешеходеца.
Да се \u200b\u200bдвижим заедно с мама
Ние си проправяме път до това място.

Подземен / надземен пешеходен преход

М / ж "Зебра в града"

- Какви знаци научихте от карикатурата?

  • "Автобусна спирка"
  • "Не е вход"
  • „Велосипедите са забранени“

Запомнете знака, приятели,
И родители, и деца:
Където виси, не можеш,
Карам колело!

Не забравяйте, че само онези, които са на 14 години, имат право да карат велосипеди по улиците на града.
На велосипедистите е забранено да пускат волана, както и да се придържат към управляващите коли.
Не можете да превозвате пътници с велосипед, който не е подходящ за това.

"Мъже на работа"

Предупреждава за пътни работи наблизо.

"Внимание деца"

Искам да попитам за знака.
Знакът е нарисуван по следния начин:
В триъгълника момчета
Тичате възможно най-бързо?

- Какъв е този знак? (Внимавайте, деца)

М / ж "Недетински знак"

Магистралата шумолеше от гуми
Работещи коли
Но намалете бензина близо до училището -
Обесване, шофьори, за вас
Тук има специален знак: „Деца!
Всички ние сме отговорни за тях! "
И вие също сте с този знак,
Момчета, внимавайте.

V. Подсилване (практическа работа в микрогрупи)

1. Групи от знаци

- Докато събирахме знаци, те се обединиха в групи ...
Забраняващи, предупредителни, информационни, специални инструкции.
Общи признаци: цвят, форма.

2. Работа в групи (оцветяване на пътни знаци)

- Нека проверим как си спомняте характеристиките на знаците.

Един член на групата трябва да говори:

  • Кой знак
  • Какво означава (какво позволява, забранява, какво информира)

Vi. Обобщение на урока

- През целия урок говорихме за правилата за движение, за това кой ни помага да ги спазваме. В края на урока, нека назовем отново всички асистенти пешеходци: (...)

Преглед на илюстрацията и установяване на нарушения на движението

- Кой трябва да знае правилата за движение - пешеходците или шофьорите? (Всичко!)

Vii. Край на класа

- Хареса ли ви урокът?
- Какво си учил?
- Какво изглеждаше особено интересно?
- Има много пътни знаци. Те са групирани заедно. Искате ли да продължите да изследвате пътните знаци?
- Ще посветим следващите си уроци на това.

Не забравяйте, че сме доволни
Когато ни уважават
И пешеходец с шофьор
Те се оставят да минат!

- Благодаря на всички за вашето проучване!

Цел: Укрепване на знанията на децата за правилата за движение и безопасно поведение по пътищата.

Задачи:

1. Да формират знания за основните правила и задължения на пешеходците по улиците.

  1. Научете децата да се държат безопасно на пътя.

3. За консолидиране на знанията на децата: - за видовете транспорт;

  1. Научете децата да участват в диалог, да изразяват своята гледна точка, да слушат и да разбират отговорите на други деца.

  2. Да се \u200b\u200bвъзпитат уменията за културно отношение към участниците в движението по улицата и в обществения транспорт.

Предварителна работа: поезия, повторение на правилата за движение с деца, разговори, запознаване с пътните знаци и градския транспорт.

Материал за урока: Стихове, Пътни знаци, Атрибути към ролевата игра „Светофар“.

Курс на урока:

Начало (децата влизат в залата)

Водещ: Здравейте деца! Днес ние посвещаваме свободното си време на Правилата за движение и Правилата за безопасност на пътя. Сега ще видим история за правилата за движение.

ВИДЕО № 1: "ABC of Motion"

Водещ: Момчета, току-що гледахте история за това как да се държите правилно на пътя.

И сега, загадка за вас.

Какво е това много странно

Дървен човек?

На сушата и под водата

Търси златен ключ

Навсякъде си забива носа дълго ... Кой е това? Деца: (Буратино)

ИЗХОД БУРАТИНО

Водещ: Днес Буратино ни дойде на гости. Но той дойде с причина, каза ми, че иска да му помогнете. Буратино се озова в нашия град, изгуби се в него и се изплаши. Той не знае как да се държи по улиците на нашия град. Ще помогнем ли на Буратино?

Деца: Да.

Водещ: В кой град живеем? Деца: Vidnoye

Момчета, нека помогнем на нашия гост, те не се страхуват да ходят по улиците.

Но за това ще тръгнем на малко пътешествие. Вземете нашия въображаем автобус. И Буратино ще бъде нашият шофьор.

Първата спирка на нашата улица ще се казва „Пътешествие в историята“.

Музикален съпровод-автобус "

Нека разкажем на Буратино по какво са пътували хората много отдавна, когато още не са измислили автомобили, нямаше автобуси и влакове.

Какво мислиш? Деца: на кон, на каруци.

Водещ: Точно така, момчета!

С. Михалков „От карета до ракета“. А ти, Буратино, слушай внимателно.

ВИДЕО-РОЛЪК-2 „От карета до ракета“.

Водещ: Оказва се как са живели хората в далечното минало. Но хората се умориха да зависят само от коне и те измислиха ... На какво пътуваха?

Деца: влакове, коли, самолети и др.

Водещ: Нека поговорим за обществения транспорт и правилата за движение.

Слайд - 1: (обществен транспорт)

Освен автомобили, по улиците на градовете се движат трамваи, тролейбуси и автобуси.

Деца, какво мислите, че трамваи, тролейбуси, автобуси - какъв вид транспорт е това? Деца: Обществени.

Водещ: Ще ви задам загадки сега, ако отговорите правилно, отговорът ще се появи на екрана. Слушайте внимателно.

Гатанки: СЛАЙД СНИМКИ

Къщата отива надолу по улицата, всеки има късмет да работи

Някой седи, някой стои,

Що за място е това?

Не на пилешки тънки бутчета,

И в гумени ботуши. (Автобус)


Невероятен вагон

Преценете сами:

Релси във въздуха

Той ги държи в ръцете си (Тролейбус)


Домът е прекрасен бегач

На осемте му крака.

Ден-ден на път.

Тича по алеята

На две стоманени змии. (Трамвай)


Водещ: Нека бъдем едновременно пътници и шофьори на превозни средства.

Кои са пътниците? (тези, които пътуват в транспорт)

Кои са шофьорите? (тези хора, които управляват превозното средство).

Нашата игра се нарича "Автобуси"

„Автобуси“ са екипи от деца „шофьор“ и „пътници“. Знамена се поставят на 6-7 м от всеки отбор. По команда "Марш!" първите играчи с бърза стъпка (без тичане) отиват до знамената си, заобикалят ги и се връщат в колоните, където вторите играчи се присъединяват към тях и заедно правят отново същия път и т.н. играчите се държат за лактите. Когато автобусът (водач на предния играч) се върне на седалката с пълен набор от пътници, той трябва да подаде сигнал. Печели първият отбор, който пристигне на крайната спирка.(след играта децата сядат)

Водещ: А за какво са предназначени пътните знаци по улиците?

Деца: Отговори на деца.

Сега децата от 1-ва група ще ни разкажат стихове за Правилата на пътя и за Пътните знаци.

2 СЛАЙД ____(НА ЕКРАННИ ЗНАЦИ)

СТИХИ

1. ЗНАК - СВЕТЛИНА

Помага дълго време
За деца, наш приятел, светофар
Обяснете без стрес
Правила за движение за деца.

2. ЗНАК - Забранено е да се играе с топката

Ще си спомните ли приятели

По пътя не можем:

Бягайте, скачайте и галопирайте.

И играйте футбол с топката.

ЗНАК - Подземен проход

За тези, които живеят в града,

Необходим е подземен прелез.

Пътят е по-лесен за преминаване

Ние сме на подземната пътека.

Там няма коли,

Има само пешеходци.

ПОДПИСЕТЕ - ДЕЦА!

Това е много важен знак
Той виси с причина.
Внимавай, шофьор!
В близост до детска градина, двор на училище.

ЗНАК - ПЕШЕХОДЕН КРЪСТ

И коли, преминаващи покрай тях

Забавете веднага

Защото те уважават

Пешеходна пътека.

ЗНАК - СТОП

На това място има пешеходец
Транспортът търпеливо чака.
Писна му да ходи пеша
Иска да стане пътник.

ПОДПИСВАНЕ - ПЪТ ЗА ПЪТ

Велосипедна лента,
Изпревари Максим Сережа.
Никой няма да ви притеснява -
Всички деца знаят този знак

ПОДПИС - ПЪРВА ПОМОЩ

Този знак е за болните
Тези, които не са доволни от здравето си.
Пътна Айболит
Ще ви излекува и развесели.

ЗНАК - ПЕШЕХОДНИК

Вървя в син кръг

И е ясно за цялата област.

Ако се замислите малко,

Тук ходят само крака.

ПЪЗЕЛИ

Водещ: Сега ще отидем по-нататък.

Следващата ни спирка е „Гатанки за пътните знаци“.

MUSIC.BUS (отиваме с автобус, след това всички сядат)

Водещ: Нека сега проверим дали познавате пътните знаци или не.

Тук на моята маса има пътни знаци и вашата задача е не само да отгатнете загадката, но и да намерите пътния знак, който казва тази загадка. И така, нека започнем.

Първа загадка.

1. Всички познати ивици,

Децата знаят, възрастният знае

От другата страна води ... ("Пешеходен преход".)

2. С коли тук, приятели,

Никой не може да отиде

Можете да отидете, знаете ли, деца,

Просто на ... ("Велосипедна лента".)

3. И тук, момчета, не е за смях

Тук не можете да карате нищо,

Можете само сами,

Само за пешеходци. (Пешеходна пътека - тротоар.)

4. Веднага ще забележите този знак:

Три огромни цветни очи.

Определен цвят на очите:

Червено, жълто и зелено. (Светофар)

5. Какъв вид пътен знак:

Червен кръст на бяло?

Ден и нощ можете

Чувствайте се свободни да се свържете!

Лекарят ще ти върже главата

Бяла кърпа

И той ще осигури първа медицинска помощ. (Пункт за медицинска помощ).

6. На това място, колкото и да е странно,

Те чакат нещо през цялото време.

Някой седи, някой стои ...

Що за място е това? (Спри се)

7 хей шофьор бъдете внимателни

Шофирайте бързо не е възможно

Хората знаят всичко на света

На това място отидете ... (Деца)

Водещ: Какъв добър човек сте, наблюдатели. Но нека отидем по-нататък с вас.

Третата спирка се нарича „Светофар“.

МУЗ. АВТОБУС

Водещ: Спрете „Светофар“ (всички деца сядат)

Сега децата от 5-та група ще ни покажат „Приказката за болните светофари“

« ПРИКАЗКА ЗА ЛЕКАТА СВЕТЛИНА "

Начало на приказката (излизане на деца)

Водещ: Е, тъй като сега нашите светофари са се възстановили, ще играем играта на светофара с вас

МУЗ. ИГРА "Светофор"

Водещ: Буратино, кажете ни, помогнахме ли ви да разберете как да се държите правилно на пътя?

Буратино: Благодаря ви, момчета. Вече знам правилата за движение.

Водещ: А сега тържественото обещание за пешеходец!

- Пресечете улицата по пешеходен преход ...

- Обещавам!

- Пресичайте пътя само на зеления светофар ...

- Обещавам!

- Пресичане на улицата в група хора ...

- Обещавам!

- Ходете само по тротоара и никога не ходете по пътя ...

- Обещавам!

- Не играйте в близост до пътното платно ...

- Обещавам!

- Не карайте колело, ролери, кънки и шейни по пътното платно ...

- Обещавам!

- Спазвайте стриктно тези правила ...

- Обещавам!

Водещ: Браво, а сега ще танцуваме всички заедно!

Танц: "Бибика"

Прочетете също: