Резюме на урока по художествено творчество „Новогодишна играчка. План - резюме на открит урок по изобразително изкуство "Коледна украса. Обобщение на урок за изработване на новогодишна камбана за играчки

    В древни времена е имало традиция просто да се украсяват различни дървета. Хората вярвали, че всички дървета са надарени с добра сила, че в тях живеят всемогъщи духове. Затова те успокоявали тези духове по всякакъв възможен начин с декорации. И те бяха украсени най-вече с ябълки, яйца и ядки. Смърчът винаги е бил на първо място сред дърветата. Тя била смятана за райско дърво на безсмъртието, символизиращо самия живот. В крайна сметка смърчът е вечнозелено растение (което трудно би могло да се побере в главите на нашите далечни предци) и ако не като всички дървета, то това е магия! Те вярвали, че смърчът се радва на специални привилегии от Слънцето, защото му позволява да бъде винаги зелен. В древна Гърция смърчът се е смятал за свещено дърво на надеждата, вечния живот на всички живи същества. Смята се, че троянският кон е построен от смърч. Първите украсени коледни елхи се появяват през 1605 г. във Франция в Елзас. „По Коледа тук в къщите се монтират коледни елхи, а на клоните им се окачват рози от цветна хартия, ябълки, бисквитки, захарни кубчета и мишура“ - това е информация от хрониката. Тази идея беше бързо възприета от германците, а след това и от цяла Европа. Вярно е, че в началото коледни елхи може да се видят само в домовете на най-богатите благородници. За онези, които се оплакват, че празниците в наше време не са евтини, а цените на коледните елхи са „извън мащаба“, отбелязвам, че през 19 век за коледно дърво с украса е необходимо да се плаща от 20-200 рубли. За 20 рубли през онези дни можете да си купите отлична крава, а за 200 рубли красива къща близо до Санкт Петербург. В Русия новогодишният празник се чества от 1700 година. Това беше инициирано от Петър I. Той въведе нова хронология от Рождество Христово, както в цяла Европа, а не от сътворението на света. За съжаление тази традиция не се утвърди и след смъртта на Петър празнуването на Нова година беше забравено. Тази удивителна традиция е възродена само по времето на управлението на Екатерина II. Иглолистните дървета започват да се украсяват едва през втората половина на 19 век. И първото коледно дърво, украсено със свещи, играчки и гирлянди, е инсталирано в Санкт Петербург през 1852 година.

  • възможността за изрязване на детайли.

(

Физическа минута.

Изморен ли си?
Така че нека си починем.
Започва загряването
Станахме, изправихме гърбовете.
Дясно - ляво наведено
Сега да си извием главата.
Така че ще мислим по-добре.
Ние работим с ръцете си
Break-jerk и two-jerk
Клекнем подред
Едно две три четири пет
Отиваме до партито,
Сега да седнем тихо
И ние ще продължим да работим.

Производство на продукт.

  1. Обобщаване

Какво направи в урока?
Какви материали?
Как започнахте да работите?
Тогава каква работа свършихте?

Какво направихме?

Оценете себе си.

4. Отражение

Много добре! Благодаря!

Преглед на съдържанието на документа
"Резюме на урока" Коледна играчка ""

Тема на урока:: "Изработване на новогодишни играчки" Анджела "

Цели на урока:създаване на условия за развитие на творческите способности на учениците чрез създаването на новогодишна играчка

Задачи:

    Разберете нивото на знания по темата „Нова година. Новогодишна украса ";

    Да се \u200b\u200bзапознаят с историята на празнуването на Нова година;

    Проведете разговор как и какво да украсите новогодишното дърво;

    За извършване на практическа работа по изработката на новогодишна играчка "Ангел";

    Обобщете урока.

Оборудване:технологична карта, рибена кост, памучни тампони, памучни тампони, голямо мънисто, искри за декорация, ножици, конец и игла, лаптоп (музика при изпълнение на P / R).

Ход на урока

    Организиращо време

Камбаната вече бие
Урокът започва.
Всички седнаха тихо на бюрата си,
Всички ме погледнаха.
Поставете ръцете си прави
Вдигнете ръцете си заедно.
Глоба!
Понижен,
Наведи се,
Разгънете се
Седнете изправени, усмихнете се!

Момичета, кажете ми с какво настроение сте дошли в клас? Покажете настроението си, като повдигнете емотиконите, които са на вашата маса.

2. Комуникация на темата и целите на урока

а) През декември, през декември
Всички дървета в сребро
Нашата река, сякаш в приказка,
Фрост павира през нощта.
Актуализирани кънки, шейни,
Донесох коледно дърво от гората.
Дървото първо се разплака
От домашна топлина
Тогава тя спря да плаче
Дишах, оживявах.
След това обличаха дървото
Дървото стана добро!

б) За какъв празник говори стихотворението?
Кой обича този празник?
С какво се различава от другите празници през годината?

Нова година е най-приказният, семеен и най-вълшебен празник. В навечерието на Нова година светят цветни коледни елхи, ние шием приказни тоалети, подготвяме си подаръци един за друг и какво правят момчетата за Нова година?

И така днес, момчета, трябва да станете магьосници.

Каня ви в Работилницата на Дядо Коледа! Какво мислите, че ще правим тук като свами?

Тема на урока: „Изработване на новогодишни играчки„ Ангел “

Каква Нова година без дърво. Днес имаме такова коледно дърво (показвам коледно дърво, направено по техниката на канзаши), ще го облечем днес.

И така днес в работилницата на Дядо Коледа ще направим свами такъв ангел.

Какви цели ще си поставим в нашия урок

Цели:

    научете за историята на празнуването на Нова година,

    помислете за проба от продукта

    направи играчка рибена кост (ангел)

    работа по технологичния план

в) Малко от историята на коледната елха и коледните играчки.

В древни времена е имало традиция просто да се украсяват различни дървета. Хората вярвали, че всички дървета са надарени с добра сила, че в тях живеят всемогъщи духове. Затова те успокоявали тези духове по всякакъв възможен начин с декорации. И те бяха украсени най-вече с ябълки, яйца и ядки. Смърчът винаги е бил на първо място сред дърветата. Тя била смятана за райско дърво на безсмъртието, символизиращо самия живот. В крайна сметка смърчът е вечнозелено растение (което трудно би могло да се побере в главите на нашите далечни предци) и ако не като всички дървета, то това е магия! Те вярвали, че смърчът се радва на специални привилегии от Слънцето, защото му позволява да бъде винаги зелен. В древна Гърция смърчът се е смятал за свещено дърво на надеждата, вечния живот на всички живи същества. Смята се, че троянският кон е построен от смърч. Първите украсени коледни елхи се появяват през 1605 г. във Франция в Елзас. „По Коледа тук в къщите се монтират коледни елхи, а на клоните им се окачват рози от цветна хартия, ябълки, бисквитки, захарни кубчета и мишура“ - това е информация от хрониката. Тази идея беше бързо възприета от германците, а след това и от цяла Европа. Вярно е, че в началото коледни елхи може да се видят само в домовете на най-богатите благородници. За онези, които се оплакват, че празниците в наше време не са евтини, а цените на коледните елхи са „извън мащаба“, отбелязвам, че през 19 век за коледно дърво с украса е необходимо да се плаща от 20-200 рубли. За 20 рубли през онези дни можете да си купите отлична крава, а за 200 рубли красива къща близо до Санкт Петербург. В Русия новогодишният празник се чества от 1700 година. Това беше инициирано от Петър I. Той въведе нова хронология от Рождество Христово, както в цяла Европа, а не от сътворението на света. За съжаление тази традиция не се утвърди и след смъртта на Петър празнуването на Нова година беше забравено. Тази удивителна традиция е възродена само по времето на управлението на Екатерина II. Иглолистните дървета започват да се украсяват едва през втората половина на 19 век. И първото коледно дърво, украсено със свещи, играчки и гирлянди, е инсталирано в Санкт Петербург през 1852 година.

И какво трябва да знаем, преди да пристъпим към производството на новогодишна играчка за нашето коледно дърво:

    способността да се използват ножици,

    възможността за изрязване на детайли.

    Познайте материалите, необходими за направата на ангел;

    Умейте да работите по технологична карта

    Умейте да работите с горещо лепило.

За да направите играчката за коледно дърво красива, всеки от вас трябва да опита, да бъде внимателен, да може да реже, да лепи. И също така в урока трябва да спазвате правилата за поведение и предпазните мерки.

(На дъската има таблица с правила)

1. Правила за безопасност при работа с ножици.

Използвайте ножици само на работното си място.

Дръжте ножицата затворена на определено място

Режете, докато седите, не махайте ножицата, не ги изпускайте, гледайте пръстите си.

Прекарайте ножицата затворена, пръстени напред

Не дръжте ножицата с главата надолу.

Не ги оставяйте отворени.

Не вземайте инструменти без разрешението на учителя

  1. Работете на работното си място.

    Подгответе работното си място правилно, преди да започнете работа.

    Поддържайте работното си място подредено, докато работите.

    Запазете инструментите си, спестете материали, винаги мислете как да го направите по-добре.

    Завършена работа, почистете внимателно работното място.

Основното нещо! Трябва да работим заедно.

Физическа минута.

Изморен ли си?
Така че нека си починем.
Започва загряването
Станахме, изправихме гърбовете.
Дясно - ляво наведено
Сега да си извием главата.
Така че ще мислим по-добре.
Ние работим с ръцете си
Break-jerk и two-jerk
Клекнем подред
Едно две три четири пет
Отиваме до партито,
Сега да седнем тихо
И ние ще продължим да работим.

Производство на продукт.

    Обобщаване

Какво направи в урока?
Какви материали?
Как започнахте да работите?
Тогава каква работа свършихте?

Какво направихме?

Преди да оценим нашата работа, нека още веднъж си припомним реда, в който е извършена работата.

Оценете работата си. Как се прави?

Сравнете вашата играчка с референтната.

Оценете себе си.

Много добре! Днес всички си свършиха добре работата, показаха уменията си, какви красиви коледни елхички се получиха.

4. Отражение

Хареса ли ви да работите в семинара на Дядо Коледа?

Сега нека видим колко много ви е било приятно да работите.

Ако смятате, че сте си свършили работата, закачете играчката си за коледно дърво на дървото.

Вижте, вашето коледно дърво стана още по-красиво!

Много добре! Благодаря!

ОБЩИНСКА БЮДЖЕТНА ИНСТИТУЦИЯ

ДОПЪЛНИТЕЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

"КЪЩА НА ДЕТСКИЯ ТВОРЧЕСТВО №4 НА ГРАД ОРЛА"

Резюме

проведен урок

в студиото за приложно изкуство

"Вълшебна лента"

    Тип на класа "тематичен"

    Тема на урока "Направи си сам коледни играчки»

    Продължителност на урока 45 минути

    2-ра година на обучение Възрастта на децата е 9-12 години.

Снегур Татяна Ивановна

Учител по допълнително образование

MBU DO "Дом на детското творчество № 4 на град Орел"

Допълнително общо образование

(общоразвиваща) програма на студио за приложни изкуства "Вълшебна лента"

Oryol-2017

Тема: "Направи си сам коледни играчки"

Задачи:

уча: работете с панделка, създайте изображение, работете правилно с ножица;

развиват: интерес към творчество, въображение, творческо мислене;

възпитавам: любов към новогодишните традиции, постоянство, трудолюбие, способност за завършване на започнатото до края дело.

Планирани резултати

Когнитивни учебни дейности

1. Извършете универсални логически действия:

Извършване на анализ (подчертаване на характеристиките);

Направете синтез;

Изберете основанията за сравнение, сериализация, класификация;

Установете аналогии и причинно-следствена връзка

–Разследващи връзки;

Наредете се

логическа верига на разсъжденията.

Дейности по регулаторно обучение

1. Направете план за изпълнение на творческа задача;

2. Работейки според плана, проверете действията си спрямо целта и кога

необходимо, коригиране на грешки;

3. Научете се да определяте степента на успех в изпълнението на работата си, да оценявате работата.

Комуникативни действия

1. Да предадете позицията си на другите, овладявайки техниките на монологична и диалогична реч;

Ако е необходимо, защитете вашата гледна точка,

аргументирайки го.

Научете се да доказвате аргументи с факти;

3. Научете се да бъдете критични към собственото си мнение;

4. Слушайте другите, опитайте се да приемете различна гледна точка, бъдете готови да промените решението си;

Предназначение: - направете играчка за коледно дърво от панделки

Тип на урока: - комбинирани

Тип на урока: -практически урок

Инструменти и материали за учители:

Илюстрации на новогодишни играчки с панделки (Снежен човек пр. No1, Дядо Коледа пр. No2);

Таблица стъпка по стъпка, например # 3;

- Коледна украса;

Музика за физически минути, новогодишна музика за практическата част.

Ученически инструменти и материали:

Панделки в три цвята;

Структура на урока:

1. Организационен момент. 3 минути

2. Поздрави. 1 минута

3. Актуализиране на знанията. 6 минути

4. Обяснение на новия материал. 20 минути

5. Неспокойство. 1 минута

6. Практическа работа. 20 минути

7. Направете почивка. 10 минути

8. Практическа работа. 20 минути

9. Анализ на произведенията. 5 минути

10. Обобщение на урока. 3 минути

11. Домашна работа, почистване на работното място.10 минути

12. Сбогом. 1 минута

По време на часовете:

1. Организационно

Децата подготвят работното място за урока,

сложете новогодишни шапки.

2. Поздрави:

Новогодишната музика звучи "Ако нямаше зима"

3. Актуализация на знанията:

(Класната стая е украсена с новогодишни гирлянди във вази, има смърчови клони, на масата има сребърно коледно дърво.

Учителят ходи в костюм на Снежанка)

Здравейте мили мои, малки и големи. Бързах да ви посетя през недокоснатите полета, бях точно във вашия урок.

Здравейте!!!

Вие сте в новогодишната работилница.

Дядо Коледа ме изпрати при вас, за да ви помогна да се подготвите за Нова година. Знаете ли какъв е този празник и как се подготвят за него?

D.M идва, ние украсяваме дървото, даваме

Какво направихте в последния урок?

Децата отговарят.

4. Обяснение на новия материал.

Да, вярно. И кога и как се срещнаха

нова година преди много години, отколкото тогава

украси дървото. Ще ни разкаже за това

асистентът ми е Снежен човек.

(Студент излиза в костюм на Снежен човек

чете съобщението,)

15-ти век се отлага за 1 септември, а през 1966 г. Peter1 издава указ да счита Н.Г. за 1 януари. И като знак за ново начало е обичайно да се забавляваме и да се поздравяваме. Петър 1 също посочи да украсява дървета, а именно през 1700г. Украсена

ял ябълки, ядки. Но една година не беше плодотворна и хората измислиха стъклени топки.

презентация за реколтата

играчки.

Изложение на проблема в урока

Показване на техниката

тичайте играчки, деца

гледайте внимателно и

5. Неспокойство. Включвам музиката

6. Практическа част.

Слайд номер 17.

Учителят посочва

грешки помага

ще ги поправи.

за късмет. В процеса на работа маркирам всяко дете

7. Прекъсване

8. Продължаване на практическа работа

Искате ли да разгледате

работилницата на Дядо Коледа в миналото и

разберете какви са били елхите някога

играчки, и как изглеждат коледните топки

Да, правим! 1,2,3,4 слайд Космически играчки, BOB.5,6,7,8 слайд. Модерни играчки.

9.10 слайд. Направи си сам играчки.

Момчета, темата на нашия урок е „Направи си сам коледни играчки“. От какъв материал можете да направите играчки за елхата ???

Те отговарят.

За да разберете от какъв материал ще направим играчка, отгатнете загадката.

Висяща круша не може да се яде. Какво е?

Крушка.

(Отварям сандъка и вадя коледното дърво

играчки, направени от електрически крушки.)

Снежен човек, Дядо Коледа, пингвин. Закачам ги

Нашата задача днес е да направим играчка за коледно дърво от крушка с помощта на бои, четка, лепило и гъба.

Ще ни трябва.

Електрическа крушка, лепило, плитка, бои, памук

пръчка, салфетка, гъба.

1) завържете низ на електрическа крушка

2. Покрийте крушката с бяла боя

3. Докато лампата изсъхва, изрязваме 10 см капачка, 11 см. Фиксирайте формата на цилиндъра със телбод.

4. Залепете косата на капачката

5. Залепете капачката на боядисаната лампа

6. Начертайте очите, бузите, носа, устата.

Децата правят физически упражнения по музика.

Преди да започнете работа, ние ще повторим инструкциите за безопасност.

Момчетата започват да тренират

Творческа практическа работа.

1. Организация на работното място:

Подредете правилно предметите на масата;

Не приемайте бои и четки през устата;

Не оставяйте четките във вода;

Избършете четки върху салфетка;

След работа почистете работното си място и измийте ръцете си.

2. Изпълнение на образователната задача.

(Индивидуална помощ от учител)

9. Анализ на произведенията:

Организация на изложбата.

Отражение.

Критерии за оценяване:

Продуктивността на дейността се оценява по степента на точност и креативност. ;

Нива на оценка:

Ниско:в работата преобладават очевидни грешки, а не точност;

Средна:работата е интересна, извършена точно с незначителни грешки

Висок:креативна, спретната работа,

Детето наблюдаваше изпълнението на приетия план. Закачаме готовите продукти на дървото.

Аз анализирам всяка работа.

Кой е свършил най-подредената работа?

Кой има най-оригиналния?

10. Резултати:Учител:

Днес всички момчета са страхотни. Кажи какво

научихме ли нещо ново днес?

Какво научихте?

Браво със задачата. Нека u

настроение. Разбира се, че дойдох днес не с празни ръце, а с подаръци.

Отварям чувала на Дядо Коледа, вадя подаръци и почерпя децата.

11. Домашна работа,

почистване на работното място:

Децата записват домашните си.







ОБЩИНСКИ БЮДЖЕТ

ИНСТИТУЦИЯ ЗА ДОПЪЛНИТЕЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

"КЪЩА НА ДЕТСКИЯ ТВОРЧЕСТВО № 4 на град ОРЛА"

2 група, втора година на обучение

Деца: 7 - 8 години

Учител по допълнително образование:

Снегур Татяна Ивановна

План - отворен урок

Тема: " Коледни играчки с панделки.

Предназначение: за изучаване на технологията на последователността и техниките за изработване на играчка за коледно дърво, използвайки техниката на реколтата на панделка.

Тип професия: - комбинирани

Тип професия: -практика на урока

Задачи:

1. Формаучениците имат знания за изработване на декорации за коледни елхи по техниката на винтидж лентата.

2. Развивайте секреативно мислене, естетически вкус, независимост при избора на материали, инструменти и устройства, разширяване на кръгозора.

3. Да образованезависимост, точност, пестеливост, активност, култура на работа, отговорност за извършената работа и желанието да доставите радост на приятели и семейство.

Оборудване: карти за фрезоване, ножици, щифтове, горещо лепило.

Материали:зелени сатенени панделки с ширина 2,5 см, ширина 0,6 см, топка от пяна (диаметърът на топката е около 7 сантиметра), за украса на продукта: различни панделки, мъниста, снежинки.

Курс на урока:

I. Организационен момент.

Поздрави, проверка на готовността за урока (инструменти и устройства, сатенени панделки, пяна топка)

II. Индукционно обучение.

Деца, какъв празник идва?

Защо го обичаш?

Нова година е най-красивият и обичан празник сред хората. Съвсем скоро горското дърво за красота с право ще царува в домовете ви. Оказва се, че в Русия, преди Петър I, Нова година се е празнувала два пъти в годината. 1 март - тъй като през пролетта се пробудиха всички живи същества, включително слънцето. И още една нова година дойде на 1 септември. Такова раздвоение на празника беше неудобно, поради което през 1699 г. Петър 1 прие указ:

„Тъй като Нова година се разглежда в Русия по различни начини, отсега нататък спрете да заблуждавате главите на хората и бройте Нова година навсякъде от 1 януари и като знак за това добро начинание и забавление, поздравете се взаимно за Новата Година, пожелавайки благополучие и просперитет в семейството ... В чест на Нова година украсете ели, забавлявайте децата - карайте шейни от планината. "

Оттогава хората започнаха да украсяват домовете си със зелени красавици и да ги обличат с играчки. Декорирането на дървото е удоволствие! Когато нямаше толкова красиви и разнообразни играчки като сега, хората украсяваха дървото с това, което имаха. Може да са ябълки, ядки. След това към декорациите бяха добавени свещи, меденки и бисквитки. По-късно започват да се правят по-трайни бижута: хората позлатяват елхови шишарки, празни яйчени черупки са покрити с най-тънкия слой метал. Имаше хартиени цветя и изкусни занаяти, изработени от памучна вата, феи от коледни елхи, изящни звезди, пеперуди и забавни фигури на животни се появиха от сребърно фолио, а мишурата беше направена от усукани тенеки.

Има легенда, че мишурата дължи раждането си на добра фея: предполага се, че магьосницата е превърнала обикновена паяжина в искрящи сребърни нишки и ги е подарила на децата.

Няколко години по-късно майсторите се научиха да духат многоцветни стъклени топки, които бяха украсени с трънливи клони. Но, за съжаление, не всеки можеше да си позволи такова бижу, беше доста скъпо. И всички искаха чудо за празника. Така те украсиха елхата със снежинки от фолио, филцови топки, играчки, издълбани от дърво, плетени ръкавици без пръсти, чорапи. В крайна сметка тогава много от тези „декорации“ биха могли да служат на децата добре. Нито една слана не беше ужасна в такива "декорации". Също така на клоните могат да се появят ангели. В крайна сметка всеки човек вярва, че има свой ангел-пазител. И, не забравяйки за това, на дървото можеха да се видят ангели от плат, хартия, стъкло.

В допълнение към топките, майсторите се научиха да издухват други форми от стъкло: шишарки, гъби, различни животни и птици, зеленчуци и плодове, герои от приказките.

III. Практическа работа.

И в днешния урок ще се запознаем с нов вид ръкоделие с панделки при производството на декорации за коледни елхи.

Оборудванепанделките са сравнително нов вид ръкоделие за нас. Някои хора смятат, че тази техника е вид оригами, тъй като парчетата панделки трябва да бъдат сгънати по един или друг начин. Понякога обаче тази техника се нарича по различен начин - „пръстени“, „ъгли“. Както при много други видове ръкоделие, техниката с лента има свои собствени техники, тайни и нюанси. Ще работим с вас със сатенени панделки.

Преди да пристъпим към практическата част на нашия урок, ще повторим правилата за безопасност при работа с ножици:

    След приключване на работата, не изваждайте неизползваната лепилна пръчка, тя остава в пистолета.

За работа имаме: панделки от сатен 2,5 см, широчина 0,6 см, ножици, щифтове, пяна от топка, за украса на продукта: различни панделки, мъниста и др.

    Анализ на картата с инструкции;

    Работете върху картата с инструкции.

Текущ брифинг - целенасочени разходки :

1 - байпас: проверете организацията на работните места и спазването на безопасни работни практики.

2 - байпас: проверете правилността на изпълнението на трудовите техники и технологичната последователност на операциите.

3 - байпас: проверете правилния избор на размери и прилагането на самоконтрол от учениците.

Анализ на типичните грешки и техните причини.

IV. Заключителна част

И така, скъпи наши майстори, приключихме с изработката на новогодишна играчка. Кажете ми, моля, какъв нов вид ръкоделие сте срещнали?

Отражение.

Надявам се работата ви да ви е харесала и да научите приятелите и семейството си как да създавате красиви коледни играчки със собствените си ръце. Поздравявам ви с настъпващата Нова година и ви пожелавам творчески успех.

Учебна карта №1.

Безопасност при работа с ножици:

    Работете с добре нагласени и заточени ножици.

    Ножиците трябва да имат тъпи, заоблени краища.

    Поставете ножицата с пръстените към вас.

    Наблюдавайте движението на остриетата, докато режете.

    Не оставяйте ножицата отворена.

    Прекарайте ножичните пръстени напред.

    Не размахвайте ножиците си, не го носете на лицето си.

    Използвайте ножици според указанията.

    Винаги съхранявайте ножиците си на точно определено място.

Учебна карта №2.

Безопасност на пистолета за горещо лепило.

    Преди да свържете пистолета към мрежата, проверете за наличие на клечка - лепило.

    Пистолет - учителят свързва лепилото с мрежата

    След 5 минути лепилото се е затоплило, можете да работите.

    Не докосвайте върха на пистолета с ръце, температурата му е - 100 градуса

    Нанесете капка лепило върху лентата и веднага я залепете, тъй като лепилото се охлажда бързо.

    Закрепваме залепеното място с пинсета.

    Не оставяйте пистолета за лепило без работа - той ще прегрее.

    След работа само учителят ще изключи пистолета от мрежата.

    След приключване на работата, не изваждайте неизползваната лепилна пръчка, тя остава в ямата.

    Изчакайте пистолетът да се охлади.

    Съхранявайте пистолета на сухо място

Учебна карта №3.

    Отрежете парчета лента 2,5 см. По 10 см. Общо ни трябват 25 броя. За да направим топката цветна, можем да вземем 3-4 вида панделки с различни цветове. Ако ви останат 10 см парчета панделки, останали от други занаяти, можете да използвате и тях.

    Сега обливаме всички сегменти над свещта, спазваме безопасността с огън, не се разсейваме.

    Сгъваме "пръстените" от панделки, като ги фиксираме с горещо лепило, като същевременно спазваме безопасността при работа с горещо лепило.

    Ние залепваме "пръстените" към топката в шахматна дъска.

    Върху това, върху което се опира топката, поставете 0,6 см лента, завържете възел в основата на топката и завържете лък.

    Топката на дървото е готова и за да е още по-красиво да залепите кристали, мъниста, снежинки.

Място: GBOU "Училище номер" 2099 "

„Работилница на Дядо Фрост“.

Целта на урока: Запознаване с народните традиции в Русия. Участие на учениците в самостоятелното производство на празничен декор.

Задачи : образователни - да овладеят практически умения в производството на играчки, да повтарят правилата за безопасна работа с ножица и игла, да се запознаят с основните понятия за композиционната конструкция на обект - композиционно моделиране; развиване - за развиване на фина моторика на ръцете, очите, естетически вкус, въображение, за събуждане на любопитство в областта на изкуствата и занаятите, техническа естетика образователна - за възпитаване на точност, търпение.

Ходът на урока.

1. Уводна част .

Учител: Скъпи момчета. Погледнете листа с календара. Коя дата сме днес?

Учител: Деца, наближава най-красивият и обичан празник сред хората - Нова година. Съвсем скоро горското дърво за красота с право ще царува във вашия дом. И дори да не царува дълго, но колко радост и забавление ще донесе със себе си. А украсата на дървото е удоволствие. И ето една кутия с коледна украса. (Учителят показва коледни играчки от кутията)

Учител: Сърцето ми подскача, когато видя тази вълшебна кутия. Толкова обичам да подреждам играчки в него и да ги закачам на дървото. Това е много приятно преживяване. За една година забравихте кои играчки са във вашите кутии. Отваряш го и там ... лъскави звездички, мъниста, шишарки, ядки. Колко са красиви и крехки! И трябва да се опитаме да окачим всичко. В края на краищата всички играчки са много скъпи за нас: направихме някои със собствените си ръце, някои останаха от нашата баба, а някои просто са красиви. Днес предлагам да направя новогодишни сувенири - играчки със собствените си ръце. В крайна сметка ръчно изработените играчки са особено скъпи, те ще украсят вашата елха и ще донесат радост на вас и вашите близки. Затова темата на нашия урок, както вероятно вече се досещате, е „Новогодишни играчки“.

Учител: Момчета, днес ви предлагам да направите новогодишни играчки по ваш избор и кои ще отгатнете сами сега.

(Учителят прави гатанки на децата)

1) Звездичка се завъртя във въздуха малко, седна и се стопи на дланта ми. (Снежинка) (Учителят показва снежинка от кутията)

2) Тя храни птиците в гората. На празник той ще се облича с ярко фолио, Той ще блести ярко с везни, украсява коледното ни дърво със себе си. (Бум) (Учителят показва бум от кутията)

3) Сребърен морков Вкопчен в покрива ловко, Вкопан в корниза И расте през зимата. (Icicle) (Учителят показва леденицата от кутията)

2. Основната част.

Учител: По-рано в Русия, само преди 200-300 години, коледно дърво беше украсено със зеленчук от градината, който, разбира се, беше сребърен и позлатен. Това бяха, разбира се, картофи. Тогава хората се научиха да правят стъклени топки. Изкуството да ги правиш се пазеше в най-строга тайна и се предаваше от майсторите по наследство, от поколение на поколение. Тези топки, поръсени със сребърен и златен прах, бяха много скъпи и бяха достъпни само за няколко. На коледното дърво бяха окачени всякакви лакомства и сладкиши: бонбони, ябълки, ядки - всяка страна има своя новогодишна украса. И колко радост са успели да наберат децата, да отрежат нещо вкусно от дървото! И тогава имаше меденките! По-рано в Русия, дори в богати семейства, децата не са яли сладки на случаен принцип, всеки ден, а са получавали сладки за празник в торба или са ги окачвали на елха и са ги получавали като награда. Стъклените бижута се появяват едва през 19 век в Германия. Според една легенда това се е случило съвсем случайно. Имало едно време майстор-стъклодувач. И когато дойде време да украси дървото, се оказа, че той няма пари нито за сладкиши, нито за ядки. Но как би могъл да остави децата си без почивка? Майсторът помисли, помисли и накрая измисли. След като изчака децата да заспят, той се зае с обичайната си работа и издуха от стъклото всякакви играчки: ябълки, сладкиши, меденки - и всичко това искри, блещука и искри. Казват, че децата толкова са харесали тези декорации, че никой от тях не се е разстроил, че не може да се яде! Идеята на майстора се оказа толкова успешна, че скоро стана модерна и след това стана традиция. И декорациите за коледни елхи започнаха да се правят от хартия, восък, памучна вата, фолио. Декорирането на интериора за Нова година е много вълнуващ, но в същото време отговорен процес и за да направите празника ярък и незабравим, е необходимо да се подготвите за него предварително. В навечерието на Нова година и Коледа искам да украся дома си. Има една красива традиция, дошла при нас от западните страни - да закачим коледен венец на вратата. Разбира се, можете да си купите венец в магазина, но е по-интересно да го направите сами. Момчета, предлагам ви да направите коледен венец от ароматни борови клонки, който ще изпълни дома ви с приятен аромат. Според народните традиции коледният венец трябва да се появи в къщата четири седмици преди Коледа. Всяка неделя преди празника в него се вкарва свещ, всяка от които символизира определено ярко чувство: любов, вяра, надежда и приятелство. И също така искам да ви поканя да направите коледна украса за коледното дърво на ангела пазител. Фигурката на ангел традиционно се свързва с коледните и новогодишните празници. Учител: Момчета, решили ли сте избора на сувенир?

Деца: Да.

Учител: За да започне работата да кипи, Ще подготвим всичко за случая, Ще изрежем и шием, Всичко трябва да е в ред.

Учител: Момчета, какви са инструментите, които са на бюрото ви? И магическата кутия ще ви помогне.

Педагог: Какви правила за безопасност трябва да знаем? (Учениците се редуват под стихове, за да назоват инструментите)

Учител: Деца, как трябва да използвате ножиците правилно?

Деца: Не се шегувайте с ножици, напразно не ги усуквайте в ръцете си и, като ги държите за острия ръб, ги подавайте на приятел. Веднага след като работата приключи - Ножиците се нуждаят от грижи. Не забравяйте да ги затворите и да ги върнете на мястото им.

Учител: Момчета, преди да станете образци на новогодишните украси: Вижте тези украси и ми кажете какво е общото между тях?

Деца: Тези сувенири са направени без използване на игла. Тези играчки са предназначени за украса на коледното дърво.

Учител: Добре. И как тези играчки се различават една от друга.

Деца: Цвят, форма, декорация.

Учител: Да! С какви материали и инструменти смятате, че трябва да работим?

Деца: салфетки, ножици, гипюр, бял плат, PVA лепило, конци.

Педагог: Не забравяйте поговорките - това, което трябва да се спазва и да не се забравя във всяка работа.

Деца: „Направете делото, но не оставяйте промените“

"Където има спретнатост, има и спретнатост."

„Седем пъти мярка веднъж отрязана“

„Направено набързо, но направено за смях“

Практическа работа:

Учител: Момчета, сега да се захващаме за работа. Диаграмите на потока ще бъдат вашите помощници при изработването на занаятите. Обмислете ги внимателно, изберете необходимите материали, нека се захващаме за работа.

Учител: Момчета, мисля, че е време да прекараме физическо възпитание. Момчета, моля, изправете се. Нека направим пръстова гимнастика, съответстваща на темата на нашия урок - „Нова година“. Физическо възпитание Нова година идва! Пляскайте с ръце Децата танцуват в кръг. Четките се блокират с пръстите, ръцете се разширяват, четките са навътре и навън. Топки висят на дървото, последователно свързват пръстите на две ръце, образувайки топка. Фенерите блестят. Фенерчета Тук ледените люспи искрят, стискат и разхлабват юмруците си на свой ред Снежинките се въртят. Лесно и плавно е да се движат четките, които Дядо Коледа идва на гости, пръстите му ходят на колене или по пода Той носи подаръци на всички. Три длани един срещу друг, за да преброим подаръците, Ще огънем пръстите си: Пляскаме по коленете или по пода, едната ръка с длан, другата с юмрук и след това сменяме 1, 2, 3, 4, 5 , 6, 7, 8, 9, 10. Масажирайте всеки пръст поред Учител: Продължаваме нашата практическа работа.

3. Финалната част.

Учител: Момчета, всички завършили ли са работата си? Да видим какво имаме. (демонстрация на изработени сувенири) (Докато са направени, децата слагат своите произведения на общата маса)

Учител: Деца, вижте какви красиви и интересни бижута сте направили. (Всички произведения се преглеждат и обсъждат, като се определят най-точните и с вкус)

Учител: Браво момчета! Всички си свършиха работата. Харесахте ли сами занаятите си?

Деца: ... отговорете.

Педагог: Момчета, свършихте добре работата си и направихте прекрасни декорации за дома си. Мисля, че и на близките ти ще се хареса.

Учител: Браво момчета! Нека приберем инструментите и да подредим работното си място. Нашият урок приключи.

Отворен урок: „Историята на новогодишна играчка“

Педагог

Развитие на хоризонтите.

Запознаване с историята на празнуването на Нова година и историята на новогодишната играчка

Изработване на играчка за коледно дърво.

Формиране на способността да се анализира примерен продукт по въпросите на учителя, да се работи според модела.

Развитие на фината моторика на ръцете, въображението, мисленето.

Възпитание на трудолюбие, приятелски отношения.

Курс на урока:

1. Децата се нареждат в кръг

Енергизатор:

Ето моята ръка ...

Ето моята ръка ...

Ще разпределим топлината на всичките си ръце на приятели наоколо

(Прекарвайки топката в кръг, казваме мили думи.)

2. Децата сядат на работните си места.

Кое време на годината е пред прозореца?

Какви са зимните месеци?

Наближава най-обичаният зимен празник. Кое? (Нова година)

И темата на нашия урок: "Нова година на портата ...."

Защо обичате този празник?

Всички започват да се подготвят предварително за Нова година. И вие също се подготвяте за празника в различни уроци. При рисуването те рисуваха новогодишни рисунки, за да украсят класната стая и училището, по време на труда си правеха новогодишни играчки и декорации, научиха новогодишни песни и кръгли танци с музика и ритъм, научиха поезия при четене и логопедия и повтаряха правилата на PB при украса на коледно дърво и празнуване на утренниците.

Обърнете внимание на това кой е дошъл да ни посети на уроци. (Милка)

Здравейте момчета! От колко време те видях.

През нощта чух спор за новогодишните играчки в нашия клас. Кой от тях е най-старият? В спора си те не са стигнали до нищо, защото не познават историята на новогодишната играчка.


Ние ще помогнем за разрешаването на спора.

Нека се запознаем с историята на новогодишната играчка.

(Презентация „Историята на новогодишна играчка“)

В Русия обичаят да се празнува Нова година е въведен от Петър Велики и той също е заповядал смърчът да стане основната новогодишна елха. Обичаят да се украсява коледно дърво дойде в Русия по времето на Николай Първи.

Всеки път, когато отваряме изтъркана картонена кутия с коледни декорации, изваждаме играчки с неприкрит трепет и нежност и ги закачаме на елхата. Какво по-хубаво от намирането на играчка, която помните от детството. Такива играчки се съхраняват внимателно и се предават от поколение на поколение като реликва.

Знаете ли с какви играчки са се украсявали преди много години, когато нашите баби и дядовци са били още деца?

Нека да проследим историята на този познат обект от детството.

Най-любимите играчки от много години са годни за консумация фигурки от тесто, увити в цветно фолио, позлатени ядки и ябълки. Също така в Русия играчките се произвеждат от плат, памучна вата и папие-маше. Първите стъклени декорации са направени в Германия.

От 1927 до 1935г честването на Нова година беше забранено. През 1935 г., на 28 декември, във вестник „Правда“ се появява статия: „Да организираме добра коледна елха за децата за Нова година!“. От този момент нататък започва „рехабилитацията“ на празника, незаслужено отнета от хората. Тогава декорациите на коледните елхи се превърнаха в пряко отражение на съветската история.

Какви събития от историята на страната ни смятате за най-важни, защото те са оставили своя отпечатък върху украсата на коледното дърво?

Отговори на децата.

Играчките от 30-те години на миналия век изглеждаха според историческите реалности: „парашутисти“ от памучна вата, стъклени дирижабли с надпис „СССР“. През 1937 г. излиза поредица от коледни балове ... изобразяващи членове на Политбюро! (вероятно беше много страшно да ги обесиш на дървото - ами ако разбиеш кой от партийните лидери?).

Коледното дърво в мирно време наистина е основният атрибут на празника. И каква може да е била съдбата й през ужасните години на Великата отечествена война?

Отговори на децата.

По време на военните години играчките се произвеждаха в ограничени количества. Но новогодишната украса беше задължителна - тази церемония напомняше за спокоен живот и даваше сила да се надяваме на бърза победа. „Военните“ дървета бяха украсени с „войници“, „танкове“, „пистолети“, „кучета санитари“; дори Дядо Коледа бие нацистите по новогодишните картички ...

С края на най-тежката война на 20 век коледните играчки се променят. Какво мислите, какви събития от следвоенната история на нашата държава биха могли да отразят сега?

Отговори на децата.

През 1949 г. за годишнината бяха пуснати играчки, изобразяващи героите от приказките на поета. Докато Сталин беше на власт в страната, всички, включително производителите на играчки, се ръководеха от неговото мнение. Сталин много уважаваше хокея - съответно се появиха „хокеисти на коледни елхи“, той обичаше цирка - цирковите герои се появиха на коледните елхи. В началото на 50-те години на миналия век, когато в страната имаше щам с храна, много играчки бяха направени под формата на плодове, плодове и зеленчуци (разбира се, негодни за консумация). Появиха се и приказни персонажи: Айболит, Дед Мороз, Снегурочка, Чиполино, различни животни: катерици, мечки, зайци ... В същото време през 50-те години имаше мода за стъклени мъниста и композиции от стъклени топчета, мъниста и пръчки.


И какви постижения белязаха периода на Хрушчов в руската история?

Отговори на децата.

През 60-те години на коледните елхи бяха окачени „класове царевица“ и „житни снопи“. А имаше и "сателити", "космонавти", "ракети"

През 70-те години на миналия век фабриките за декорации на коледни елхи „подпечатват“ подобни серии от топки, „шишарки“, „пирамиди“, „ледени висулки“ и „камбани“ ... През 70-те години се произвеждат и много играчки върху щипки за дрехи. През 70-те и 80-те години фолиовият дъжд стана популярен.

През 90-те години в продажба се появиха много коледни топки с изображение на животни - символи на настъпващата година.

Обръщате ли внимание на това как изглеждат модерните коледни елхи - красотите в супермаркетите и площадите?

Отговори на децата.

Преди няколко години се появи модерна западна традиция да се украсяват коледни елхи с топки от два цвята, комбинирани например червено и златно, синьо и сребро, както и да се връзват брокатени лъкове по клоните. И никаква мишура или „дъжд“!

Най-хубавото е, че цялото това великолепие вече се появи на рафтовете! Новата година е точно зад ъгъла и при самата мисъл за това в нас се пробужда предчувствие за приказка. А разходките из магазините, пълни с кутии с лъскави топчета и закачени с блестяща мишура, определено ще ви развеселят! В навечерието на празника дръжте в ръцете си играчка за коледно дърво - това парче вълшебство, в което толкова искате да повярвате в навечерието на Нова година!

Вярвате ли в новогодишната магия и че всяка новогодишна приказка може да се сбъдне?

Отражение:

Днес в урока трябва да завършим работата по направата на новогодишна играчка.

Вземаме работа. Поемаме си работата. Последният етап от работата е да украсите играчката с пластилинови шарки, мъниста, хартиени фигури и цветя и т.н.

(децата украсяват играчката)

Оказаха се красиви играчки, умни.

Можете да украсите коледното дърво

Но за да може празничната красота да ни донесе радост, а не нещастие, е задължително да спазваме някои правила.

Защо смятате, че стъклените играчки трябва да бъдат окачени на коледната елха с голямо внимание?

(те могат да катастрофират и човек да се нарани)

Защо не може да се използва памучна вата за украса на коледно дърво?

(може да се запали и ще има пожар.)

Можете ли да украсите дървото със свещи, бенгалски огньове?

(НЕ, може да се запали. По-добре да окачите гирлянда на дървото.)

Браво, ние си спомнихме правилата за безопасност, можем спокойно да украсим коледното дърво.

Милка - О, но къде имаме коледно дърво, какво ще украсим?

Хванете играчките си за капсите и се подредете в кръг.

Затвори си очите. Магията започва. (По това време в кръга се появява ученик в костюм за елха.)

Днес имаме всичко необичайно и дървото също е необичайно и ще го обличаме с необичайни играчки (украсяваме „коледното дърво“ с направени играчки)

Децата четат поезия:

Цяла година спахме в кутия
Коледни играчки
На тъмно ни беше много скучно
Зайчета, гноми и магданоз,
Но почти не избледня
Облеклото им също е ярко
Ще ги закачим на дървото -
Нека искрят, нека изгарят!

Ето как Корней Чуковски украси коледното дърво толкова красиво, стихотворението се нарича "За коледната елха":

Ако коледното дърво имаше крака

Щеше да тича по пътеката.

Тя би танцувала с нас

Тя щеше да почука с петите си.

Играчките ще се въртят на коледното дърво -

Многоцветни фенери, петарди.

На коледното дърво щяха да се въртят знамена

Изработена от пурпурна и сребърна хартия.

Смях се на коледното дърво Матрьошка

И щяха да пляскат с ръце от радост.

Защото тази вечер на портата

Веселата Нова година почука!

Весела, дръзка Нова година!

И той ви вика в кръгъл танц!

Танцът е кръгъл танц.

Честита Нова година на нашите гости ..

Прочетете също: