Umpմրթված թղթի վերնաշապիկի ռոունի ճյուղ: Վարպետության դաս «Աշնանային ռոուի ճյուղ» Դիմում թելերից: Վարպետության դաս: Volավալային վահանակ «Ռոուան. Աշնան սկիզբ »

Յալիշեվա Նատալիա Վյաչեսլավովնա
GCD ամփոփագիր «Ռոուան մասնաճյուղ» ավագ խմբի դիմումների համար

GCD ամփոփագիր `ավագ խմբի դիմումների համար« Ռոուանի մասնաճյուղ»

Րագրի մասնակիցները: երեխաներ ավագ խումբ, մանկավարժներ խումբ.

նպատակ:

Պատճառեք, որ գալիք աշունից երեխաները ուրախ տրամադրություն ունենան `որպես տարվա ամենագեղեցիկ ժամանակաշրջանը:

Ձեռքերի բարակ շարժիչ հմտությունները զարգացրեք:

Առաջադրանքներ:

Կրթականխթանել երեխաների հետաքրքրությունը ծրագրեր; դասավորել մասերը որոշակի հերթականությամբ; սոսինձով և խոզանակով աշխատելու ունակությունը համախմբելու համար; երեխաների մոտ մասեր զգուշորեն կպցնելու ունակություն ձեւավորելու համար ծրագրեր; սովորեք անձեռոցիկներից գնդակներ գլորել:

Արգացողզարգացնել երեխաների ստեղծագործական նախաձեռնությունը, անկախությունը; մեր շրջապատի գեղեցկությունը նկատելու ունակություն; զարգացնել կոմպոզիցիոն հմտություններ:

Կրթականդաստիարակել սեր և հարգանք բնության հանդեպ. բնությունը պաշտպանելու ցանկություն:

Նախնական աշխատանք:

Քայլելով զննում ռոուան

Ուշադրություն դարձրեք տերեւի տեսակին ու ձևին, տերևների և հատապտուղների գույնին

Երեկոյան վարժեցրեք երեխաներին տերևներ կտրելու հարցում ՝ կտրելով երկու հակադիր անկյուններ

Կրթական տարածքների ինտեգրում: «Ognանաչողական զարգացում», «Գեղարվեստական \u200b\u200bև գեղագիտական \u200b\u200bզարգացում», «Սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում», «Ֆիզիկական զարգացում».

Նյութեր և սարքավորումներ: տեսարան նկարը նկարով rowan մասնաճյուղեր, գունավոր ստվարաթուղթ, PVA սոսինձ, խոզանակներ, գործվածքների կտորներ, յուղաներկ, գունավոր թուղթ ծրագրեր(դեղին և կանաչ); կարմիր անձեռոցիկներ (հատապտուղների համար) ռոուան) .

Սուր առարկաների հետ վարվելու կանոններ:

Մկրատով թույլատրվում է վերցնել և կտրել միայն մեծահասակների թույլտվությամբ և ներկայությամբ:

Մի պտտեք մկրատը ՝ որեւէ մեկին չվնասելուց խուսափելու համար:

Մկրատը ուղիղ հեռու պահեք ձեզանից, լայն մի բացեք:

Մկրատը միմյանց հնարավոր է փոխանցել միայն փակ կտուց-դանակներով, առջևի պատուհանների օղակներով:

Դասի ընթացքը:

Դաստիարակ

Տղաներ գուշակիր հանելուկը:

Այդ անտառում և պարտեզում

Միայն աշունն է ճանապարհին

Նա նոր հանդերձանք է ստացել

Կարմիր ուլունքներ են կախված:

Կեռնեխ, ցուլ, մեկ այլ թռչուն,

Նրանք կարող են իրեն հյուրասիրել նրան,

Երբ սառնամանիքն ուժեղանում է

Սննդամթերքի պահանջարկը կավելանա:

(Ռոուան)

(Երեխաների պատասխանները)

Դաստիարակ

Ռոուան - աներևակայելի գեղեցիկ ծառ, և դրա պտուղներն այնքան պայծառ ու գունագեղ են, որոնք գրավում են յուրաքանչյուրի ուշադրությունըմարդիկ, կենդանիները և թռչունները: Հատապտուղները հասունանում են աշնան սկզբին, բայց դրանցով կարող եք կերակուր տալ ողջ երկար ու ցուրտ ձմռանը:

Այս հատապտուղը մեծ օգուտ է բերում թռչուններին: Նա փրկում է թռչուններին:

Դաստիարակ

Ինչպես rowan- ը փրկում է թռչուններին?

(Երեխաների պատասխաններըձմռանը թռչունները սնվում են հատապտուղներով ռոուան.)

Դաստիարակ

Ես այսօր մի ճյուղ եմ բերել մանկապարտեզ ռոուան... Եկեք նայենք դրան: Ինչ գույնի են հատապտուղները: Ինչպիսի՞ն են դրանք: Իսկ որո՞նք են տերևները: Ինչպե՞ս են դասավորվում հատապտուղները: (Երեխաների պատասխանները)

Դաստիարակ

Եվ հիմա մենք ձեզ հետ ենք տղաներ, կփորձենք պատկերել մի ճյուղ ռոուան գունավոր թղթի օգտագործմամբ: Մտածեք ճյուղերի տեղադրման մասին rowan հատապտուղներ թղթի թերթիկի վրա... Որտեղ ենք պատկերելու նրան: (Երեխաների պատասխանները)

Դաստիարակ

Այո, դա ճիշտ է, սավանի կենտրոնում:

Եվ մինչ աշխատանքը սկսելը, եկեք միաժամանակ ձգենք մատները եւ հանգստանանք:

Մատների մարմնամարզություն

Հեռացրեք հատապտուղները ճյուղերից:

(հերթով շոյում ենք մատները, կարծես թե) «Հեռացրեք հատապտուղները».)

Մենք բուժում ենք մեր թռչուններին:

(ցույց տալով ափը)

Թռչունները ծամածռել են հատապտուղներ

(մյուս ձեռքով մենք ընդօրինակում ենք «հացահատիկ խփող» շարժումը)

Եվ նրանք թափահարեցին մեր թեւը

(մենք թափահարում ենք մեր ափը):

Երկրորդ անգամն անցնում ենք ձեռքերի փոփոխությամբ:

Գործնական գործունեություն:

Showույց տվեք տերևը կտրելու ընդունումը ռոուան.

Ուսուցիչը երեխաներին հիշեցնում է, թե ինչպես կտրել տերևները (կողային անկյունում պահել ուղղանկյունը ռոմբի տեսքով. Կտրել ներքևի անկյունից դեպի կողմը և վերին անկյունը, ձախ ձեռքով սահուն շրջելով ուղղանկյունը, ապա շրջվել մասը վերացրեք, վերցրեք այն կտրված աղեղով և կրկնում կարգը ՝ կտրելով ներքևի անկյունից դեպի կողմը և վերին անկյունը): Ուսուցիչը բացատրությունն ուղեկցում է շոուով:

Երեխաները սկսում են տերեւներ պատրաստել ռոուանօգտագործելով կանաչ գունավոր թուղթ և մկրատ:

Ուսուցիչը օգնում է խորհուրդներին և առաջատար հարցերին, վերահսկում է երեխաների աշխատանքը և մկրատով գործողությունները:

Սոսնձման տեխնիկայի ցուցադրում:

Ուսուցիչը ցույց է տալիս նմուշ rowan մասնաճյուղերսոսնձված ստվարաթղթի վրա: Հիշեցնում է ձեզ, որ ուշադիր քսեք մասերի հետևը, փորձում սոսինձ տարածել մասի ամբողջ մակերեսի վրա; կպցրեք այն դեղին թղթի վրա, մարկերով գծված ճյուղերի կողքին ռոուան; հեռացնել ավելորդ սոսինձը մի կտորի հետ; հարթեցրեք մասը կտորի մի կտորով:

Երեխաները սկսում են սոսնձել տերեւները ռոուանօգտագործելով կտրված տերևներ (7 հատ, սոսինձ և խոզանակ):

Showույց տվեք պտտվող հատապտուղների ընդունումը ռոուան.

Ուսուցիչը պոկում է կարմիր անձեռոցիկի մի փոքրիկ կտոր, սկսում է գլորել այն ափերի (հատապտուղների) միջեւ ռոուան, ընկղմվելով սոսինձով և դրվել դրա վրա rowan մասնաճյուղ.

Երեխաները սկսում են փաթաթել կարմիր անձեռոցիկի կտորներ, սուզվել սոսնձի մեջ և կպչել դրանց վրա rowan մասնաճյուղ.

Գործնական գործունեության արդյունք:

Դաստիարակ: Բրավո տղաներ: Igյուղեր ռոուան պարզվեց իրականների նման:

Ավարտված աշխատանքները կցվում են տախտակին: Երեխաները հիանում են ճյուղերով ռոուան.Երեխաները, ցանկության դեպքում, պատմում են իրենց պատկերի մասինինչ գույներ են օգտագործվել տերևների և հատապտուղների համար

Առնչվող հրապարակումներ.

Համայնքային նախադպրոցական ուսումնական հաստատության երեխաների զարգացման կենտրոն - թիվ 61 մանկապարտեզ «Երազ» Կրթական գործունեության ուրվագիծ:

GCD ամփոփագիր ավագ խմբի երեխաների համար դիմումների համար Թեման ՝ «Տիեզերք» Նպատակը. Շարունակել ձևավորել երեխաների գաղափարները տարածության մասին: Առաջադրանքներ.

GCD ամփոփագիր ավագ խմբի դիմումների համար Թեման. «Easterատկի պայծառ տոնը»: Ամսաթիվ ՝ 6 ապրիլի, 2018 Դաստիարակ ՝ Տատյանա Խորոշուն:

Նպատակը. Շարունակել ընդլայնել երեխաների գիտելիքները իրենց ծննդավայրի ծառերի վերաբերյալ: Նպատակները. 1 Ուսումնական. Ընդլայնել ծառի վերաբերյալ գաղափարները, ձևավորել գիտելիքներ:

Նպատակը ՝ գեղեցկության զգացողության խթանում և երեխաների ստեղծագործական կարողությունների զարգացում: Ուսումնական. Սովորեք նկարել սոուսի հատապտուղներ `օգտագործելով տեխնիկան:

Այսօր ես ուզում եմ խոսել հավելվածի մասին, բայց մի շտապեք ձեռք բերել գունավոր թուղթը. Մենք կխոսենք հավելվածի մասին թելերից:

Amazարմանալի իրեր - թելեր: Ինչ էլ որ անեն իրենց հետ. Նրանք կարում են, հյուսում, հյուսում ՝ գորգեր, գոբելեններ, վահանակներ; ասեղնագործել զարմանալի գեղեցկության նկարներ: Տրիկոտաժի մնացորդային թելերի համար մենք գտել ենք մեկ այլ կիրառություն. Դրանք զարմանալի կիրառություններ են, որոնցում թելերն օգտագործվում են որպես ներկեր: Թելային հավելվածի տեխնիկայով պատրաստված արտադրանքներն օրիգինալ տեսք ունեն, դրա հետ աշխատելու մեթոդները պարզ են և ստեղծագործական ինքնարտահայտման անվերջ հնարավորություններ:

Այսօր մենք ձեզ ցույց կտանք, թե աշունը ինչ գույներով ներկեց ռոուենի ծառերի ճյուղերը:

Այսպիսով, հավելված ստեղծելու համար մեզ անհրաժեշտ էր.

  • a4 սպիտակ ստվարաթղթե թերթ;
  • պարզ մատիտ;
  • մկրատ;
  • pVA սոսինձ;
  • խոզանակ
  • և, իհարկե, մեզ թելեր պետք կգան: Տրիկոտաժի համար օգտագործվող ամենատարածված բրդյա թելը:

Այժմ կարող եք սկսել: Նախ, ռոուանի տերեւների համար անհրաժեշտ է ընտրել աշնանային գույները: Դե, դա ճաշակի խնդիր է: Յուրաքանչյուր տերեւի գույնն ընտրված է, անհրաժեշտ է պատրաստել «ներկերը»:

Դա անելու համար վերցրեք մի թել, մի քանի անգամ ծալեք և կտրեք այն փոքր կտորների, ոչ ավելի, քան 0,5 սմ երկարությամբ. Այս գործընթացը խթանում է երեխաների ձեռքի շարժիչ հմտությունների լավ զարգացումը: Եթե \u200b\u200bնա շատ փոքր է, ապա ստիպված կլինեք միայնակ աշխատել:

Երբ բոլոր թելերը կտրվում և դրվում են առանձին, ժամանակն է սկսել ուրվագծել ապագա պատկերը: Մենք պարզ մատիտով նկարում ենք աշնանային ռոուի ճյուղ (կարող եք վերցնել ցանկացած գունավորում, կամ նկար ներբեռնել ինտերնետից):

Երբ ապագա դիմումի սխեման պատրաստ է, կարող եք անցնել ամենահետաքրքիրը: Նախ, կպցրեք գծագրի ուրվագիծը:

Դա անելու համար մենք շարանը քսում ենք եզրագծին, կտրում ենք ավելցուկը:

Դրանից հետո մենք սոսինձը քսում ենք բարակ հոսքի մեջ և զգուշորեն կիրառում պահանջվող երկարության նախապես պատրաստված թելը:

Եվ հետո մենք զինվում ենք խոզանակով և սկսում սոսինձ քսել պատկերին: Ուշադրություն դարձրեք. Մենք սոսինձը դնում ենք այնքան խիտ, որ մեր թելերը լավ կպչեն:

Մենք նկարում ենք տերևների վրա - դրանք լցնում ենք կտրված թելերով:

Հատապտուղների համար վերցրեք 4 - 6 սմ երկարությամբ կարմիր թել: Թելի մի ծայրը պահեք բութի և ցուցամատի միջև և փաթաթեք թելը:

Այժմ թեթեւակի սեղմեք թելերը թղթի վրա և մի քանի ժամ թողեք հավելվածը չորանա:

Չորացնելուց հետո ցնցեք նրբորեն, բայց առանց ֆանատիզմի ՝ կպչուն թելերից ազատվելու և ձեր գլուխգործոցով հիանալու համար:

Ոչ ավանդական կվիլինգի տեխնիկայի տարրեր օգտագործող դիմումների համար միջին խմբի OOD- ի ամփոփագիր:

Թեմա ՝ «Մի փունջ լեռնային մոխիր»:

Նպատակը. օգնել զգալ կոլեկտիվ ստեղծագործական գործունեության արդյունքի բերկրանքը:

Առաջադրանքներ.

Վարժեցնել երեխաներին ռոուեն հատապտուղների պատկերի համար ծալքավոր թղթի ժապավենը պարույրի մեջ ծալելու տեխնիկայում.

Համախմբել պատրաստի ձևերը կպցնելու հմտությունը.

Մշակել հմտություն, ձեռքի հմտություն;

Մշակել սերը բնության հանդեպ, հոգատար վերաբերմունք թռչունների նկատմամբ;

ՆՅՈՒԹ:

Whatman թուղթ ներկված տողանի բեռնախցիկով,

Խոզանակի օրինակով հավելվածի շրջանակի նախշեր;

Կարմիր ծալքավոր ստվարաթղթե շերտեր, սոսինձ, խոզանակներ, խոզանակների տակդիրներ, յուղաներկ

Թռչունների նախշեր (ցուլ, ագռավ, տիտանատան, մոմավառություն)

«Թռչուններ և Ռոուան» շնորհանդես,

Հնչյունագիր «Թռչունների ձայներն անտառում,

Նախնական աշխատանք

«Թռչուններ», «reesառեր» թեմայով նկարազարդումների քննություն;

"Րույց «Փետուրներով ընկերներ»;

Դիդակտիկ խաղեր. «Գուշակիր, թե ով է դա», «Տերևներ և մրգեր», «Երեխաներ ճյուղին», «Չորրորդ հավելյալ»;

Rowan ծառի, rowan հատապտուղների հետազոտություն; - լեռան մոխրի մասին բանաստեղծություններ կարդալը;

OOD առաջընթաց:

«Նվիրիր ժպիտ» հոգեբանական վերաբերմունք: Եկեք ձեռք ձեռքի տանք ու ժպտանք. Եվ հիմա եկեք նայենք միմյանց աչքերին և ժպտանք, քանի որ հենց նրա հետ է սկսվում հաճելի շփումը: Նրանք ուրախացան: Եկեք տանք բոլորին:

Այսօր մենք նորից սկսում ենք հարցով.

«Կանաչ զգեստը կորել է, կարմիր կոճակները մնում են»

Ինչ ծառի մասին է այս հանելուկը:

Սա լեռնային մոխիր է: Երիտասարդ աղջկա պես լեռնային մոխիրը կանգնած է իր աշնանային զգեստի մեջ, ուսերին գցեց բազմագույն շալ, որի կարմիր պտուղները կոճակների տեսք ունեն:

Աշնանը ներկայացված սլայդ շոուն, որը ներկայացնում է ռոուանը:

Մրգերը ամեն տարի հայտնվում են լեռնային մոխրի վրա: Մի ծառ կանգնած է աշնանը և հազիվ է պահում ճյուղերը. Նրանց վրա այնքան լավ բան կա:

- Ո՞վ է փորձել ռոուեն հատապտուղներ: Ինչի՞ համն ունեն: (Երեխաների պատասխանները ) Աշնան սկզբին ռոուանի հատապտուղները դառն ու թթու են, բայց առաջին ցրտից հետո նրանք լավ համ են ունենում:

Հատապտուղները քաղցր չեն, - Բայց ուրախություն աչքին: Եվ զարդարանք այգիների համար - Եվ հյուրասիրություններ ընկերների համար:

Ինչպիսի՞ ընկերներ է ասում հանելուկը: Ո՞ւմ է կերակրում լեռնային մոխիրը: (Երեխաների պատասխանները): Ճիշտ. Ձմռանը, երբ դրսում ցուրտ է ու սոված, ձմռան տարբեր թռչուններ թռչում են դեպի լեռան մոխիր: Fլատերևներն ու մոմերը հավաքվում են ծառի մոտ և հաչում հատապտուղներ: Սա ձմեռող թռչունների սիրված հյուրասիրությունն է:

Թռչունների սլայդ շոու լեռնային մոխրի վրա:

Ռոուանը ընկերներ է բոլորի հետ, փորձում է կերակրել բոլորին, և եթե հատապտուղներ ընկնեն գետնին, մկները, սկյուռերը, վայրի խոզերը, սագերն ու նապաստակները կվերցնեն դրանք և կուտեն հենց այնտեղ: Հետեւաբար, մի պատճառով, այնքան շատ հատապտուղներ հասունանում են լեռնային մոխրի վրա: Հակառակ դեպքում դա անհնար է. Գուցե բոլորի համար քիչ լինի: Ռոուան հատապտուղներից մարդիկ ծաղիկներից պատրաստում են համեղ (ջեմ, ջեմ), խմիչքներ և թեյ:

Տեսողական մարմնամարզություն:

Ահա աշնանային անտառը:

Դրանում կան շատ հեքիաթներ և հրաշքներ:

Կատարեք շրջանաձեւ շարժումներ աչքերով:

Ձախ կողմում `սոճիներ, աջ կողմում` կաղնու:

Աչքերը տեղափոխեք ձախ ՝ աջ:

Վերեւից փայտփորիկ, ճարպ ու ճարպ:

Աչքերը վեր ու վար շարժեք:

Փակեք ձեր աչքերը - բացեք

Եվ շտապեք վազելով տուն:

Ուսումնասիրելով մի փունջ լեռնային մոխիր:

Ինչ գույնի են հատապտուղները: (կարմիր գույնի)

Ինչպիսի՞ն է հատապտուղը: (կլոր, գնդաձև, գնդաձեւ)

Մասնաճյուղի քանի հատապտուղ կա մեկը կամ շատ: (ճյուղի վրա շատ հատապտուղներ կան)

Եթե \u200b\u200bմեկ ճյուղի վրա շատ հատապտուղներ կան, ապա ինչպե՞ս կարելի է այն անվանել: (փունջ, խոզանակ)

Տեսեք, հատապտուղները կցված են կոճղեզներին:

Եզրակացություն. Ռոուանի հատապտուղներն ունեն կարմիր, գնդաձեւ ձև, որոնք հավաքվում են փնջերով: Դրանք կոչվում են ռոուի փնջեր կամ ռոուանի խոզանակ:

Այսօր մենք պատրաստելու ենք նաև ռոուեն հատապտուղներ և պատրաստելու ենք ծալքավոր թղթի շերտի միջից: -Նմուշի հետազոտություն: Բացատրություն Showingուցադրելով պարույրը ծալելու մեթոդը:

Աշխատանքի ավարտը:

Դինամիկ դադար:

Մեկ երկու երեք չորս հինգ

Եկեք զբոսնենք անտառ: ( Նորմալ քայլում)

Մենք դանդաղ կընթանանք ոլորուն արահետով: ( Քայլող «օձ»):

Գուցե տերեւի տակ

Մենք կգտնենք քաղցր հատապտուղ:

Երեխաները կանգնած էին մատների վրա և վազում էին արահետներով: ( Վազում է մատների վրա).

Եվ եկեք գնանք կրունկներով

Մենք անցնում ենք ջրամբարների միջով ( Քայլելով կրունկներով).

Տղաներ, ես ձեզ համար անակնկալ ունեմ: Ես ծառ նկարեցի: Եկեք սոսնձեք հատապտուղների ձեր փունջը դրա վրա (երկկողմանի ժապավենը սոսնձված է շրջանագծի կաղապարի հետևի մասում)

Ինչպիսի a գեղեցկություն: (Ուսուցիչը ձմեռող թռչունների մոդելներ է կցում ծառին և հնչում է «Անտառում թռչունների հնչյուններ» սաունդթրեքը):

Տղաներ, նայեք, թռչունները թռան դեպի մեր լեռան մոխիրը, մեր հատապտուղները կարկաչելու համար, նրանք շնորհակալություն են հայտնում մեզ համեղ վերաբերմունքի համար (երեխաները զանգահարում են լեռնային մոխիր թռչող թռչուններին)

Կան շատ հատապտուղներ, հյութալի, կարմիր մեկը մյուսի կողքին, այժմ թռչունները չեն վախենում ձմռանից:

Աշխատանքի փուլեր.

1. Մենք պատրաստում ենք անհրաժեշտ նյութերը.

Սպիտակ ստվարաթղթի A 2 ձևաչափի թերթիկ (հիմք),

Ծալքավոր թուղթ (վահանակի ընդհանուր ֆոն),

Շշերի կափարիչներ (պատկերված չէ),

Պոլիստիրոլի տուփեր (տերևներ),

Թելը շագանակագույն բրդյա հաստ է (ցողուն),

PVA սոսինձ,

Սոսինձ ատրճանակ (միայն մեծահասակների համար),

Խոզանակներ ՝ սոսինձի, գուաշի համար,

Մկրատ,

Գանգուր մկրատ (տերևները կտրելու համար),

Սև մշտական \u200b\u200bմարկեր

Ակրիլային լաք:

2. Վահանակի համար հիմք պատրաստելը.

Մենք վերցնում ենք սպիտակ ստվարաթուղթ, դնում այն \u200b\u200bծալքավոր թղթի վրա և կտրում այն \u200b\u200bեզրագծի երկայնքով:

Լայնացրեք լանդշաֆտի թերթը լայն խոզանակով և աստիճանաբար արդուկելով, դրա վրա քսեք ընտրված գույնի ծալքավոր թուղթ:

Հիմքը պատրաստ է: Մենք այն դնում ենք մի կողմ, մինչև այն ամբողջովին չորանա:

3. Պատրաստել անհրաժեշտ տարրերը.

3.1. Կտրեք բուրդի կտորից պահանջվող քանակի «ճյուղեր»:

3.2. Ստվարաթղթից կտրեք ռոուանի տերևի ձևանմուշը (երկու տարբերակ `ավելի մեծ` ճյուղի համար և փոքր `շրջանակի համար: Օգտագործելով ձևանմուշը, դնելով այն պոլիստիրոլի վրա, մենք կտրեցինք տերևները: Տերևների քանակը կարելի է հաշվարկել ապագա ճյուղն ու շրջանակը դրանցից ծալելով (խճանկարի պես): Գանգուր մկրատով տերևները կտրեք ևս մեկ անգամ, որպեսզի դրանք պատկերավոր լինեն:

3.3. Այստեղ դուք կարող եք պատրաստել անհրաժեշտ քանակությամբ գլխարկներ (ռոուեն հատապտուղներ), դնելով նաև ապագա կազմը և նրանց վրա սեւ կետեր նկարել անջնջելի նշիչով:

4. Տերևների պատրաստում.

4.1. Տերեւները նկարելու համար օգտագործեք գուաշ

5. Վահանակի կատարում.

5.1. Վահանակի հիմքի վրա դնում ենք բրդյա թելեր (ապագա ճյուղ), մատիտով թեթեւակի գծագրում ենք ուրվագծերը, PVA սոսինձով յուղում դրանք նշանների վրա և թելերը դնում սոսինձի «ուղու» վրա ՝ մի փոքր սեղմելով ներքև:

5.2. Սոսինձ ատրճանակ օգտագործելով, կպցրեք գլխարկները (հատապտուղներ) և տերևները:

Եկեք կատարենք Rowan հավելվածը

Այժմ ես նկարագրելու եմ այս թեմայի վերաբերյալ դասի երկրորդ տարբերակը: Նախ, և հավաստիացնում եմ ձեզ, դա շատ օգտակար է երեխաների ձեռքերի և աչքերի զարգացման համար: Բայց «Ռոուանի ճյուղ» թեման կարող է մեզ շատ ավելին տալ, ուստի մենք շարունակում ենք զարգացնել այն:

Ես առաջարկում եմ գեղանկարչության միջոցով պատրաստել հավելված: Ես ինքս ուսանողների համար նկարում եմ տերևների ճյուղերն ու երակները:

Տարբերակ ավելի մեծ երեխաների համար

Երեխաների համար նկարն ավելի մանրամասն է.

Ինչո՞ւ ոչ երեխաներ

Եվ եթե անկեղծ լինենք, մենք ժամանակ ենք խնայում: Սովորաբար, երբ խնդրում էին սավանի միջնամասում ինչ-որ առարկա նկարել, երեխաները նկարում են, ինչպես նկարում էին մանկապարտեզում. Կամ ներքևի եզրով, կամ շատ նուրբ, կամ եզրին ուժեղ օֆսեթով: Կենտրոն հասնելու հարցը վերաբերում է ոչ այնքան աչքի զարգացմանը, որքան նախկինում ձեւավորված հմտություններին: Հետևաբար, ավելի հեշտ է ոչ թե կռվել և ուղարկել շատ անգամ, կոտրելով կարծրատիպերը, այլ պարզապես ուսանողների համար նշան դնել. Չէ՞ որ թեման կիրառություն է, և ուսանողներն իրենք կանեն դա:

Հատապտուղները կկտրվեն:

Նույնը, մեծ ու ազնվորեն կլոր: Ի դեպ, ես ձեզ խորհուրդ չեմ տալիս սովորել, թե ինչպես կտրել մասերը փաթեթում `ծալված թղթե ժապավենից: Մեծ թվով շերտերով դրանք կտրված են տեղահանված, իսկ մասի ձևը խեղաթյուրված է: Եվ, բացի այդ, սովորաբար այս մեթոդով հատումների քանակը բազմակի անգամ ավելին է, քան ստացված մասերի քանակը: Արդյունավետությունը շատ ցածր է: Այսպիսով, այս մեթոդի արագությունը չի վճարում մեծ ծախսերը:

Այնպես որ, խնդրում եմ, հատապտուղները հատ-հատ կտրեք դանդաղ և ջանասիրաբար, դա ավելի առողջ կլինի:

Մեկ առ մեկ կտրում ենք նաեւ համալիրի տերեւները:

Հատապտուղներ սոսնձելիս ուշադրություն դարձրեք ճյուղի ծայրին ճշգրիտ հարվածին, և, օրինակ, ոչ թե կողքից: Մենք տերևներով չենք հանգստանում, քանի որ դրանք տեղակայված են առանցքի նույն անկյան տակ:

Կարդացեք նաև ՝